Lýkožrout napadá oslabené stromy a polomové dřevo. „Množí se velmi rychle a ve velkém počtu. V odborné literatuře se uvádí, že jedna samice naklade průměrně 60 vajíček. Z jednoho silně napadeného stromu tak může vylétnout až 150 tisíc mladých brouků. V konečné fázi však z tohoto množství přežívá 20 až 40 tisíc jedinců, kteří napadají okolní stromy. A tento cyklus se opakuje podle počasí dvakrát až čtyřikrát za rok. Bránit se můžeme jedině tím, že budeme mít v lese čisto,“ vysvětlil Václav Suda z Polesí Skřež.

Polomové dřevo po řádění orkánu Kyrril odstranili podle něj relativně včas. „Kůrovec nalétne do vývratu a pokud se strom odřízne včas, nestačí dokončit cyklus rozmnožování,“ dodal Václav Suda. Předpokládá, že kvůli teplému počasí vylétnou minimálně tři generace brouků.

Také ostatní lesní správy mají dřevo po větrné kalamitě ve velké míře zpracované. „Většina dřeva je již vyexpedována. To je nejlepší obrana,“ uvedl Stanislav Suda z Lesů města Rokycan s tím, že vedoucí polesí přesto monitorují zvláště souše a kůrovcová ohniska.

Podle Josefa Myslivce z Lesní a rybniční správy Colloreda Mannsfelda budou mít zbytky polomového dřeva zpracované nejpozději do pololetí. „Máme dostatečný počet lapačů a v případě nebezpečí použijeme postřiky,“ dodal Myslivec.

Ve stromových porostech páchá kůrovec podle odborníků obrovské škody. Zavrtává se pod kůru, kde se živí lýkem. Strom pak usychá. „Očekáváme, že první generace vylétne asi za týden,“ doplnil Václav Suda.