„Na přelomu října a listopadu by se měla objevit vyhláška, která například přesně stanoví oficiální výši poplatků i pravidla, za nichž bude pacient placení zproštěn – zda to bude třeba ten, kdo jde jen na odběr krve či na injekci nebo na pravidelnou kontrolu tlaku,“ popsala rokycanská praktická lékařka Václava Hronová s tím, že lékaři zatím neví víc než pacienti. „Je to samozřejmě pro nás velmi nepříjemná situace. Pacienti se už teď ptají a my nemáme víc informací,“ dodala.

Podle předsedy okresního sdružení praktických lékařů Zdeňka Rottenborna chce ministerstvo zdravotnictví informovat veřejnost prostřednictvím médií současně s vydáním vyhlášky. „Na schůzce 6. října s náměstkem ministra, Markem Šnajdrem, mluvili o tom, že vloží brožurky do největších deníků,“ doplnil.

Podle zákona je lékař povinen poplatek od pacienta vybrat vždy. V případě, že tak opakovaně neudělá, hrozí mu od zdravotní pojišťovny pokuta až padesát tisíc korun. „Pokud nebude mít pacient peníze u sebe, nebude ošetřen, tedy s výjimkou případů akutního ohrožení na životě – tam se poplatek neřeší. Jestliže ale pacienta nejdříve ošetříme a on pak řekne, že peníze nemá, co s tím uděláme?“ uvedla Hronová, která z vybírání poplatku i možných dohadů rozhodně radost nemá.

Lidé na Rokycansku s placením u lékaře většinou nesouhlasí. „Jsem rozhodně proti, máme s manželem nízký důchod a oba hodně marodíme. Je to hrozné, budeme platit i za každou položku na receptu,“ postěžovala si před několika dny Miroslava Cinertová z Rokycan.