Každé dítě je podle nich osobnost a je třeba je posuzovat individuálně. „Důležitou roli zde hraje rodina,“ dodala Zdeňka Blažková z Probační a mediační služby, střediska Rokycany.

Podle rokycanské psycholožky Květoslavy Čapkové má vzrůstající agresivita mnoho příčin a nelze ji vyřešit pouze sankcemi. „Pokud bych měla možnost ovlivnit tuto problematiku, neinvestovala bych peníze do vzniku nových věznic, ale do vzdělávání rodičů a učitelů,“ uvedla Čapková. S tímto názorem souhlasí i Blažková.

V současné době platí zákon z roku 2003, který upravuje podmínky odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a také opatření ukládaná za tyto činy. „Mladistvým je možné uložit opatření výchovná, ochranná nebo trestní,“ řekla Blažková s tím, že tato opatření se ukládají podle osobnosti pachatele, provinění a okolností činu.

Pokud se dopustí trestného činu dítě do patnácti let, může mu soud pro mládež na základě psychologického posudku nařídit ochrannou výchovu, dohled probačního úředníka nebo je zařadit do terapeutického psychologického programu. „Máme u nás klienty, kteří mají nařízený dohled. Dá se říci, že počet těchto klientů rok od roku mírně stoupá,“ dodala Blažková.

V roce 2006 spáchali mladiství ve věku 15 až 17 let celkem 69 skutků evidovaných Policií ČR OŘ Rokycany. „V tomto množství jsou zahrnuty majetkové trestné činy, například vloupání do různých objektů, krádeže věcí z automobilů, ale i další jako třeba porušování domovní svobody, vydírání, sprejerství nebo maření výkonu úředního rozhodnutí,“ popsala Jana Tomková, rokycanská policejní mluvčí.