Sem patří sobotní ranní nehoda baskytaristy skupiny MSP na dálnici u Prahy. Právě tihle muzikanti měli s Michalem Šindelářem odstartovat blok pořadů na pódiu vedle kulturního domu. „Raději ale objektiv fotoaparátu namiřte na stánky než na rozpadající se objekt,“ požádal nás Tomáš Makaj. Muž, který má výrazný podíl na tom, že víkend nebyl jen o koláčích a pečené kachně.

S Václavem Jiřičkou instaloval výstavu fotografií se vztahem k opravě památek a účinkování vojáků v obci. Armáda se ve Strašicích usadila před druhou světovou válkou, kdy byla dostavěna kasárna. V roce 1938 sem zavítal prezident Beneš a návštěvníci expozice si prohlédli speciálně sestavený jídelníček (hlavním chodem byl mimochodem kapoun). Pozornost poutala i uniforma plk. Velvarského, letce RAF. Desítky let už žije v Kanadě a stejnokroj včetně kukly jeho otec zazdil po skončení války do falešné zdi domku. V truhle přečkaly tyhle relikvie téměř do sametové revoluce.

“Měli jsme tu i vládní vojsko. Zvláštní seskupení, vybavené lehkými zbraněmi, které vzniklo po nacistické okupaci v roce 1939,“ upozornil nás Jiřička. Příslušníci se přes Itálii a Francii dostali k partyzánům a spíše v roli psanců působili po osvobození právě ve Strašicích.

Odpolední kulturní menu bylo sestaveno tak, aby zaujalo malé i odrostlejší obyvatele městečka. Část z nich se vydala na koncert duchovní hudby do kostela. Fotbaloví fanoušci si nenechali ujít přátelská utkání mužů, dorostenců a včera boje na trávníku zakončily staré gardy. Zahanbit se nenechali ani chovatelé. Přehlídku domácích miláčků doprovodila dechovka Cheznovanka.