Tak vypadalstředeční nácvik záchrany osob z klidné vodní hladiny HZS Středočeského kraje a letecké služby Policie ČR. Podle velitele profesionálních hasičů Pavla Nepovíma pilovali záchranáři dvě varianty zásahu.

„Je až moc hezky,“ posteskli si hasičští záchranáři, kterým by podle jejich mínění nevadily ani mnohem horší podmínky. Řídí se totiž sloganem Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. U Klabavy cvičili poprvé.

Vrtulník právě „vyplivl“ dalšího „zachráněného“ – kvalifikovaného leteckého záchranářského examinátora Václava Richtera. „Musíme být připraveni na skutečné situace,“ řekl Richter, který nejdramatičtější z nich zažil při povodních roku 2002. „Nejhorší byly tehdy noční zásahy. V noci se zvyšuje riziko pro posádku,“ vzpomínal hasič, který se tak dostal třeba k evakuaci šesti lidí z penzionu na Berounce či k záchraně čtyř osob z remorkéru. „Na noční Berounce jsme zachraňovali tři lidi v Srbsku,“ dodal.

Podle mluvčího generálního ředitelství HZS Petra Kopáčka je ejpovické jezero pro zautomatizování záchranářských činností ideální. „Je to vodní plocha daleko od lidí, je dost hluboká a velká a lze na ní simulovat záchranu lidí na všech klidných vodách. O nejlepší podmínky ale nejde. Důležité je zautomatizovat řešení náročných situací při skutečném zásahu,“ řekl Kopáček.