VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Greenpeace diskutuje v Rokycanech o radaru

ROKYCANY -Cestu po městech a obcích v okolí Brd zahájíve čtvrtek 23. srpnav 10 hodin Greenpeace v Rokycanech. S občany hodlá diskutovat o zamýšlené radarové základně. Nabídne jim k podpisu výzvu, jíž žádá členy amerického Kongresu přehodnotit stanovisko k projektu protiraketové obrany v Evropě.

23.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

„V každém městě, kam zavítáme, bude informační stánek, v němž lidi seznámíme s naším stanoviskem k americkému radaru i s prací Greenpeace,“ uvedl Martin Kloubek z Greenpeace s tím, že na americké zákonodárce se čeští politici často odvolávají tvrzením, že v USA v této otázce panuje všeobecná shoda.

„Američtí zákonodárci by se měli dozvědět, že plán se v České republice setkává s odmítavým postojem většiny obyvatel. Pokud kongresmani raketový štít v Evropě podporují, měli by být schopni vysvětlit české veřejnosti některé sporné otázky, např. zda je systém skutečně konstruován tak, aby chránil Českou republiku a Evropu, či zda jsou USA ochotny uvažovat o jeho převedení pod velení NATO,“ dodal Kloubek.

Ten se dnes ve 14.30 hodin spolu se Zdeňkem Paulem ze Strany zelených sejde se starostou Janem Balounem.V páteka v sobotu zavítá Greenpeace do Plzně, plánuje také návštěvu Dobříše, Příbrami, Berouna a Rožmitálu pod Třemšínem.

 

Vážení členové Kongresu Spojených států amerických, my, níže podepsaní občané České republiky, se na Vás obracíme ve věci plánovaného umístění radarové základny Spojených států na našem území. Radar společně s antiraketami umístěnými v Polsku se má stát součástí systému protiraketové obrany USA. Jakožto zastupitele lidu Spojených států amerických, ke kterému nás váže přátelství a společná úcta k demokratickým hodnotám, Vás vyzýváme, abyste ještě jednou zvážili svoji podporu výstavbě těchto zařízení.

Projekt radarové základny je v České republice prosazován způsobem, který hrubě odporuje demokratickým principům. Aby se projekt nestal předmětem veřejné a politické diskuse, rozhodli se jej čeští politici i americká administrativa utajit až do konání parlamentních voleb v ČR. Více než 2/3 českého obyvatelstva jej přitom dnes odmítá. Stejně tak i obyvatelé dotčeného území projekt v referendech jednoznačně odmítli.

Reakce některých států na úmysl vybudovat americký protiraketový štít ve Střední Evropě v nás navíc budí obavy, že se projekt stane záminkou k intenzivnějšímu světovému zbrojení. Se znepokojením též sledujeme zvýšené mezinárodní napětí, které kvůli této otázce vzniká. V žádném případě v nás neroste pocit bezpečí.

Jelikož jste to Vy, kdo schvaluje rozpočet projektu protiraketové obrany, žádáme Vás o odpověď na otázky, v nichž se odpovědi české vlády liší od oficiálních dokumentů k NMD a oficiálně deklarovaných bezpečnostních záměrů USA:

1. Česká vláda nás přesvědčuje o tom, že radar a antirakety v Polsku budou chránit i území našeho státu a dalších států Evropy. Podle všech oficiálních informací se však jedná o systém určený k ničení mezikontinentálních raket ve střední fázi letu, tedy ne raket směřujících přímo na Střední Evropu. Pokud tomu je skutečně tak, jaký další systém má být instalován na ochranu radaru v Česku?

2. Česká vláda tvrdí, že radarová základna se stane součástí struktur NATO, či dokonce že protiraketová obrana USA bude pod velením NATO. Jste skutečně ochotni připustit, že o využití radaru a případném vypálení antiraket nebude rozhodovat vaše země? Pokud si myslíte, že to možné není a že Spojené státy musí samy rozhodovat o využití radaru, jaký mechanismus bude podle vás Česká republika moci použít, aby se nestala kvůli radaru terčem útoku ve válečném konfliktu, jehož se nebude chtít zúčastnit?

3. Těší se projekt protiraketové obrany USA, zvláště pak jeho evropská část, jednomyslné podpoře členů Kongresu?

4. Naše zásadní otázka Vám zní? Jste ochotni pokračovat v prosazování projektu i proti vůli většiny českého obyvatelstva a za cenu, že takový postup dále poškodí obraz USA coby obhájce demokracie?

Vážení členové Kongresu, věříme, že alespoň Vy budete respektovat základní principy demokracie a demokratické diskuse a poskytnete nám objektivní informace, když se toho nemůžeme domoci u vlastní vlády. Děkujeme.

Greenpeace, Prvního pluku 12, 186 00 Praha 8, e-mail: greenpeace@ecn.cz

23.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleš Sedláček na své vernisáži v Rokycanech.

Sedláčkova výstava v neděli končí

Hasiči SDH Horšovský Týn likvidují v sobotu ráno padlý strom u Kocourova
3

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrádecké fotbalistky rozdrtily Jablonec

Hrádek – Fotbalistky TJ vstoupily do předkola Poháru FAČR razantně.

Hřešihlavští slaví hned dvě jubilea

Hřešihlavy – Ve vesničce na konci okresu se umí patrioti Hřešihlav bavit královsky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení