Martin Lang, mirošovský radní za ODS, se svou podporou radaru od začátku netají. Ruskou přítomnost ale zásadně odmítá. „To v žádném případě,“ rozzlobil se. Strašický starosta za ODS Jiří Hahner by byl proti dlouhodobému umístění ruských vojsk. „Kdyby měl expert statut jednorázového týdenního pozorovatele, to by mi nevadilo,“ řekl.

Rokycanského starostu Jana Balouna (ODS) návrh neznepokojuje. „Vidím to jako obrovský vstřícný krok,“ řekl. „Radar tu nechci a nechci ani Rusy ani USA,“ řekl krajský a hrádecký zastupitel za KSČM Jiří Branka.

Zdeňka Paula (SZ) zajímá, jak se k tomu postaví poslanci za zelené a jak budou hlasovat. Nezávislý starosta Štítova Václav Hudec soudí, že Američané už neví, jak se do středu Evropy dostat. „Jsem pro to, abychom sem nikoho nepouštěli, za chvíli se sem nastěhují i Číňané,“ řekl.

Podle známého odpůrce radaru Jana Neorala, starosty Trokavce, je přítomnost Rusů zbytečná. „Co byřešila? Nepředpokládám, že by je Američané naučili znát svoji techniku. Nebudeme mít jedno vojsko, ale americko–ruský protektorát,“ uvedl Neoral s tím, že návrh je nesmysl a manévr zastírající snahu postavit v Brdech radar za každou cenu. „S Ruskem už jsme si zažili své,“ dodal.

„Rozhodují o nás bez nás. To je naprosto nepřijatelné. Po takových prohlášeních bude základna přijatelná pro veřejnost ještě méně. Přijdou ruští pozorovatelé, pak tu budou specialisti a tak dál. Myslím, že to Gates řekl proto, aby byl americký záměr pro Rusy stravitelnější. Ale pro Česko by to mělo být bez předchozí konzultace nepřijatelné,“ konstatoval předseda občanského sdružení Brdy–Res publica Pavel Čámský.

Gates, který s návrhem přišel kvůli uklidnění americko–ruských vztahů, ujistil, že by USA nic nepodnikaly bez souhlasu české vlády. Případná ruská přítomnost ale lidi z okolí Brd pobouřila. A tobez ohledu na to, zda se řadí k příznivcům či odpůrcům zamýšleného radaru.