„Vyjasňovali jsme si změny v podobě zakládacích listin, aby bylo možné projednat je už v jednotlivých zastupitelstvech,“ řekl nám starosta Strašic Jiří Hahner. Předpokladem je, že do konce července se tak stane. Zatím by se členy Enklávy mělo stát osm obcí – Hořovice, Komárov a Zaječov na Berounsku, Strašice, Mirošov, Skořice, Štítov a Hrádek u nás. Další obce projevily zájem stát se pozorovateli s tím, že by v budoucnu do sdružení vstoupily také.

Enklávu považují starostové za důležitou. Hlas jednotlivých obcí může zapadnout, ale společný postup takovéhoto celku už bude mít váhu, předpokládají. Třeba v případě vyplavování obcí vodou z Brd, bránění vstupu do lesů ve Vojenském újezdu Brdy a dalším. Založení Enklávy se tedy rychle blíží. „V její prospěch určitě hovoří to, že už v rámci příprav došlo přímo v prostoru i na diskusi mezi občanským sektorem a armádou,“ oceňují starostové. „Jsme moc rádi, že začátek k budoucímu dialogu byl položen a že o něj byl zájem z obou stran,“ konstatoval Hahner. „O některých problémech už jsme mluvili, ale protože se jich v dosavadním soužití obcí a vojenského újezda nastřádalo dost, je třeba postupně je přesně vymezit,“ dodal. V pátek proto jedou Strašičtí, kteří jsou iniciátorem Enklávy, věc předjednat na ministerstvo obrany. Cílem je vytýčení mantinelů soužití obcí s vojenským prostorem.

Stanovy, které už prošly připomínkováním, a Zakládací listina jsou připraveny. Postihují práva i povinnosti členů, ale i hlavní náplň sdružení, aby bylo postiženo, co obce pálí v soužití s Vojenským újezdem Brdy nejvíce. „Mezi konkrétními požadavky, k nimž se už rozproudila diskuse, byly třeba bezpečnostní zóny obcí,“ přiblížil zájem strašický místostarosta František Nerad. „Tak, jak je mají vojenské střelnice, chceme, aby podobná privilegia měly i obce. Anebo dostaly za újmy alespoň nějaké kompenzace.“

Do problematiky, kterou se chce Enkláva zabývat nejdříve, patří odběr vody a protipovodňová opatření. Také hodlají jednat s Vojenskými lesy o hospodaření v oblastech kolem obcí, což s prvním záměrem úzce souvisí. „Bude rovněž třeba, aby územní plány velkých územních celků, na nichž se začíná dělat, a územní plán Vojenského újezdu Brdy byly navzájem sladěny,“ jsou názoru iniciátoři chystaného sdružení obcí. „Na vyřešení všech problémů soužití jsme připraveni aktivně spolupracovat, nechceme po vojsku pouze něco požadovat,“ vysvětloval Hahner.