VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hutchinson dostal červenou

ROKYCANY -Je rozhodnuto. Stavební úřad Rokycany dodržel úmysl vydat do konce minulého týdne rozhodnutí ve věci výstavby další haly Hutchinsonu. Firma chtěla zavést novou výrobní technologií složitých pryžových hadic, ale nezvýšit produkci.

4.7.2007
SDÍLEJ:

Hutchinson.Foto: DENÍK/Božena Šopejstalová

K výstavbě haly Rokycany svolaly dvě místní šetření. Zúčastnili se ho zástupci města, různých institucí, ale i jedinci zastupující nejen občany bydlící v okolí Hutchinsonu. Ti si totiž už tak stěžují na časté sužování zápachem působeným vulkanizačními dýmy a nitrosaminy s potenciální rizikovostí. Výrobní technologie podnik zatřiďuje mezi velké zdroje znečištění. V souvislosti s novým záměrem část veřejnosti žádala nezávislé zhodnocení provedených měření a posouzení pachových látek. „K jejich vypouštění dochází v odpoledních hodinách, a zvláště pak v noci,“ stojí mimo jiné v petici proti zavedení nové technologie výroby.

Začátek druhého šetření byl poznamenán zvýšenou emotivností. Dva ze zástupců občanů se cítili být znevažovaní způsobem jednání a měřením pachových látek natolik, že odešli. „Měřit, když nic není cítit a ještě stát tak, že vítr jde opačně, je komedie,“ shodli se František Hlad a Luboš Šneberger. Pocity jsou jedna věc, posudky druhá. Jiří Jiránek, který se zabýval měřením pachových látek, shledal jejich „vysoce nízkou zátěž“. „Proč tedy k zápachu po určitých intervalech dochází? I když se neví proč, jde o problém a měl by se objasnit,“ oponoval Svatopluk Šplechtna, další zástupce občanů. Vedení Hutchinsonu obratem zareagovalo poskytnutím dvou čísel – a sice 371 400 103 a 605 228 883, na která bude možné problémy se zápachem oznamovat.

„Realizací nového záměru Hutchinsonu dojde k mírnému zvýšení emisí a imisního zatížení oxidy dusíku ze spalovacích procesů. I při připočtení k existujícímu pozadí ale nebudou překročeny limitní hodnoty,“ uvádí ve studii poměrů, za předpokladu, že se výroba nebude zvyšovat, Pavlína Kul– hánková z nadnárodní společnosti Eart Tech.

I tak ale pověření zástupci veřejnosti Rokycan trvali na tom, že nikde ve světě by podobná výroba uprostřed města vzniknout nemohla. Ačkoli dostali ujištění, že filtry jsou účinné a zamořování prostřední malé, zděsili se dosud zatajené skutečnosti, že zpočátku tomu tak nebylo. „Mně Hutchinson nevadí, ať vyrábí, lidé mají práci. Ale ať neznepříjemňuje život,“ vyjádřila se Jitka Šplechtnová. „Nemohu se smířit s tím, že na rozdíl od silné podpory, kterou si pro jednání zajistil Hutchinson, město – až na stavební odbor – to nezajímá,“ podotkla kriticky.

„Teď už nic nezmůžeme, uvidíme, co přinese zkušební provoz,“ mínila až do minulého pátku. Pak vydané rozhodnutí, podle konstatování mnohých, překvapilo. Stavební úřad totiž výstavbu haly z důvodu nesouladu rozšiřování firmy s územním plánem zamítl. „Podle plánu má být v místě nerušící výroba. Hutchinson je velkým zdrojem znečištění,“ vysvětloval stanovisko šéf úřadu Oldřich Dienstbier.

4.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Wanastovi Vjecy

Voldušská pouť bude s účastí Lucie

Holoubkovští dovršili v neděli večer nadvládu hostů

Rokycansko – Premiéra fotbalového okresního přeboru mužů vyšla hostujícím celkům nad očekávání. Z patnácti přidělených bodů jich ukořistili dvanáct.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Padesátiletý řidič nadýchal u Tění bezmála dvě promile

Rokycansko – V pátek ve večerních hodinách zastavila policejní hlídka na křižovatce Těně a Cheznovice řidiče ve vozidle Škoda Superb. Řidič před jízdou vypil několik piv.

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Rokycany – Dneškem se po téměř dvouměsíční odstávce otevírá krytý plavecký bazén v okresním městě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení