VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Septiky a studny zahlcují úřady

ROKYCANSKO - Pracovníci odboru životního prostředí i stavebních odborů čelí během června dotazové smršti. V těchto dnech atak vrcholí. Půlhodinová čekací doba není výjimkou. „To je horší než u doktora,“ posteskl si dokonce jeden z netrpělivců na chodbě MěÚ v Rokycanech. Proč?

1.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Po studnách jsou teď důvodem zahlcení úředníků hlavně dotazy k septikům. Tedy skutečnost, že platnost povolení k vypuštění odpadních vod ze septiku a čistíren do vod povrchových nebo podzemních, v případě že nabyla právní moci do 31. prosince 2001, zaniká k 1. lednu 2008. Podstatné pro současné období je, že žádosti o jejich prodloužení, anebo o vydání nových povolení, je nutné podat do 30. června 2007, respektive do 2. července 2007. Tedy, že lhůta končí!

„Nezanikají ale povolení vydaná právnickým a fyzickým osobám, která nabyla účinnosti po 31. prosinci 2001,“ uvedl Zdeněk Štilip z odboru životního prostředí. „Také na vypouštění odpadních vod ze septiků a z domovních čistíren, které jsou zaústěny do veřejných kanalizací, se tato povinnost nevztahuje,“ přidal informaci, jejíž obsah většinu majitelů rodinných domů zbavuje starostí.

Stejně jako s platností povolení k vypouštění odpadních vod je to i s platností všech povolení k odběru povrchových a podzemních vod pro právnické osoby podnikající.„S datem 30. června počet žadatelů hodně narostl. Nápor je vysoký jak ve dnech úředních, tak i mimo ně,“ řekl nám mluvčí MěÚ Rokycany Jan Engler. „Dle odhadů je denně odbaveno asi 150 osob,“ dodal. Konstatoval, že někteří žadatelé přicházejí připraveni, s veškerými doklady. Hodně se jich ale přichází o nezbytných náležitostech a způsobu, jak jednotlivé formuláře vyplnit, teprve informovat. „To se pak ve značné míře podílí na nárůstu čekací doby v úředních dnech,“ dodal Engler.

„Lidi jsou zbláznění z novin a televizí,“ potvrdil i Karel Zelenka ze stavebního úřadu ve Zbiroze. „Po mnoha letech se snaží dát do pořádku povolení kolem studní pro individuální užívání, která by už dávno měli mít vyřízená. Snažíme se, aby i tohle se rychle dalo do pořádku. Ale opatření, které udělal stát, se týká studní využívaných pro podnikání!“ zdůraznil. Vyřizují také hodně povolení pro čerpání povrchových vod chataři a zahrádkáři na zalévání a podobně. „Denně se tu teď třicítka lidí určitě zastaví,“ informoval Zelenka. Kvůli septikům a čističkám ale musí zájemci do Rokycan. Ministerstvo zemědělství pro snazší orientaci v problematice zřídilo speciální internetovoustránku www.zanikpovo– leni.cz, s diskusním fórem i formuláři žádostí a bezplatnou telefonní linkou 800 101 197.

Co dělat, když – lidově řečeno – termín prošvihnete? „Pokud se opozdilci v dohledné době dostaví na úřad o povolení si zažádat, finančně sankcionováni nebudou,“ zjistil tiskový mluvčí. V každém případě si prý ale raději pospěšte!

1.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbařské úlovky mykologa Libora Hejla.
16

FOTO: Podívejte se, jaké krasavce už nosí houbaři ze západočeských lesů

Ilustrační foto.

Mirošovští volejbalisté zvou pozítří smíšené týmy

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

U Příkosic bouralo auto s traktorem

Mirošovsko – V úterý před půl třetí odpoledne vyjížděli záchranáři k Příkosicím. Dvaapadesátiletý řidič skončil na poli.

Ve Svojkovicích havarovaly tři vozy

Svojkovice – V úterý krátce po 14. hodině vyjížděly složky integrovaného záchranného systému za Svojkovice.

Chlapeček z babyboxu zemřel, policie našla matku a viní ji z vraždy

Plzeň – Novorozeně podlehlo závažným úmyslným poraněním. Jeho smrt byla plánovaná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení