VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní logistická základna: cíl Zbiroh

ZBIROH -Ve Zbiroze vyrůstá národní logistická základna Hasičského záchranného sboru ČR. Zázemí nalezla v bývalých vojenských kasárnách. „Když jsme se ozáměru dozvěděli, odstoupili jsme od smlouvy s armádou a přepustili jsme HZS areál k využití,“ uvedl starosta Zbiroha Jiří Pražský.

9.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Nový převod i předání už proběhly a areálem tedy disponuje Generální ředitelství HZS. „Naším cílem je vybudovat ve Zbiroze, s podporou strukturálních fondů Evropské unie, národní logistickou základnu,“ řekl nám Alois Sellner, ekonomický náměstek generálního ředitele HZS. „Areál je opravdu veliký, dokonce i pro náš záměr. Proto jsme jednali se Státní správou hmotných rezerv o dalších možnostech využití. V úvahu přicházela třeba policie, se kterou diskuse už proběhla. To, co je mimo areál, tedy zbytek za silnicí, patrně předáme městu Zbiroh. V dohledné době to projednáme se starostou,“ doplnil Sellner.

I přesto by zamýšlená základna HZS měla být největší, a zároveň centrální, základnou HZS v republice. Sloužit bude k zajišťování prevence, ale i pro účely přímého nasazení. Nejen v případě požárů, ale třeba i povodní, sesuvů půdy, při pomoci s likvidací ohnisek nákazy, jako je v současnosti boj s ptačí chřipkou. Kromě toho má zajišťovat propojení humanitární pomoci se zahraničím, a to obousměrně. „Uvažujeme také o pobočce opravárenského závodu, který je v Olomouci,“ dodal náměstek Sellner. Provádět by se tu měly revize plynových masek, úpravy dozimetrů a vyřizovat se odtud budou revize zařízení po celé republice.

Dost velkou součástí základny HZS se má také stát muzeum hasičské techniky. „Sbory dobrovolných hasičů leckde stará zařízení uchovávají, ale aby byly památky někde centrálně shromážděny a spravovány, to zatím neexistuje,“ podotkl Sellner. Doplnil, že na koncepci základny se pracuje, už bude předávána ministrovi k posouzení. Záležitost ale spadla do doby, kdy probíhá reforma resortu. Nejdůležitějším zlomem proto bude získání prostředků ze strukturálních fondů EU, určených pro integrovaný operační program spravovaný ministerstvem pro místní rozvoj. Tím pádem záměr musí být nejprve představený a schválený v Bruselu. Až pak se začne ubírat cestou veřejné zakázky na zpracování dokumentace a poté projektu. To jej přesouvá na příští rok.

Už teď ale v areálu renovace probíhají, ovšem jen v řádu milionu, zatímco následně by jich měl projekt spolknout stovky. Zajišťují se drobnější opravy a přijati už byli lidé pro zatímní údržbu a hlídání. „Podpora zaměstnanosti byla jedním z dalších důvodů, proč byl Zbiroh pro předání areálu HZS,“ zareagoval s potěšením na zprávu starosta města.

9.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleš Sedláček na své vernisáži v Rokycanech.

Sedláčkova výstava v neděli končí

Hasiči SDH Horšovský Týn likvidují v sobotu ráno padlý strom u Kocourova
3

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrádecké fotbalistky rozdrtily Jablonec

Hrádek – Fotbalistky TJ vstoupily do předkola Poháru FAČR razantně.

Hřešihlavští slaví hned dvě jubilea

Hřešihlavy – Ve vesničce na konci okresu se umí patrioti Hřešihlav bavit královsky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení