VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycanskou delikventku hlídá náramek

Rokycansko – Do našeho regionu dorazil první náramek pro viníka, který byl namísto výkonu nepodmíněného trestu ve vězení odsouzený k jeho alternativní formě – domácímu vězení.

2.11.2012
SDÍLEJ:

U soudu.Foto: Tomáš Kubelka

Speciálním doplňkem je právě zmíněná ozdoba připnutá trvale nad kotníkem. Slouží k monitorování pohybu svých nositelů. Mimo soudem vyhrazený „svobodný" čas se musí zdržovat pouze 
v bytě. Původně v něm měl odsouzený setrvat od 20. večerní do pěti hodin ráno a přes celé víkendy. Výjimkou byla třeba účast na nedělní bohoslužbě či plnění pracovních povinností. Nově už soud při stanovení nuceného setrvání doma může přihlédnout k různým podmínkám.

Ověřování vhodnosti zmiňovaného alternativního tres- tu je zatím v pilotní fázi, na Rokycansku se bude náramek testovat do konce listopadu. Zatím se tato zařízení v rámci republiky kolují.

„Uložení domácího vězení je pro soudní praxi určitě zajímavou možností. Ovšem v pří- padech, kde se dá očekávat plnění výchovné role. Ne u opakované trestné činnosti, tedy delikventů," míní předseda O-resního soudu Rokycany Radovan Hronek. Elektronický mo- nitoring odsouzených by se dal využít i v rámci podmíněného propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, a to coby doplňující opatření. Novelu trestního zákona už dostal k projednání Parlament.

„Odsouzení lidé by tak mo- hli být na svobodě a trávit pracovní dobu v zaměstnání, čímž by společnosti byli prospěšní. (poz.: Podle údajů probační a mediační služby jeden den ve vězení stojí 1000 Kč). Ve zbylém čase by potrestané omezoval právě náramek," míní soudce. Jeho kolegyně Martina Šimánková dodala: „Zatím probíhá zkušební ´náramkování´. Ke konci roku je plánované vyhodnocování, potom se uvidí, v jaké míře se trest bude moci aplikovat." Předpokládá též, že svou roli sehra-je i cena monitorovacích zařízení. 

Více přímo v Deníku. 

Autor: Božena Šopejstalová

2.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Veselští končí s úpravami jezírka

návrh kuchyně v obýváku

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Žáci ZŠ Zbiroh se vydali za kolegy do Amberku

Rokycany – Kluci a děvčata ze 7. a 8. tříd ZŠ Zbiroh se vrátili z bavorského Amberku.

Scéna KKK patří ode dneška zábavě

Rokycany – Městská knihovna v Rokycanech zajistila na tento týden pro scénu KKK (Klub komorní kultury), který se nachází na jejím nádvoří, zábavu.

Divizní Rokycany pokořily Ostrov

Rokycany – Páteční zápas fotbalové příznivce z Rokycan a okolí láká. Důkazem bylo téměř tři sta diváků při důležitém divizním duelu FC proti soupeři z Karlovarska.

Rozhlas zpívá s Rokycanskými

Rokycany – Třetí ročník festivalu pěveckých sborů, který pořádá Základní škola ulice Míru Rokycany za podpory dalších partnerů v nahrávacím studiu Českého rozhlasu Plzeň, je naplánovaný už na tuto sobotu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies