VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycanskou nemocnici si chce kraj udržet

Rokycany - Zdravotnickým zařízením hrozí v příštím roce redukce, přitom Západočeši jich mají oproti ostatním regionům ze všech nejméně

23.3.2012
SDÍLEJ:

Narodili seFoto: DENÍK/Milena Cibulková

Místa u pomyslného kulatého stolu zůstala prázdná, zástupci zdravotních pojišťoven pozvání města a krajského úřadu k rokování o dalším osudu Rokycanské nemocnice, a. s., nepři-jali. Jedním z následků je teď tichý, ale soustředěný boj, na nějž se celé Rokycansko chystá. V informační centru radnice budou od pondělka do 15. dubna připravené podpisové archy takzvaného Antimemo- randa, na prostest proti vytvo- ření jednotného ´kartelu´ pojišťoven a jejich společnému postupu proti nemocnicím.

Po ignorování debaty zmíněnými institucemi tak na pozvání starosty města ve středu odpoledne naproti plnému sálu na Střelnici do ´diskus- ních křesel´ usedli hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec, radní pro zdravotnictví Václav Šimánek, ředitelka nemocnice Hana Perková a záležitost se rozhodla podpořit také poslankyně a exministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

„Rušení porodnicko-gyne- kologického oddělení rokycan- ské nemocnice odmítáme. Je moderně vybavená, působí v ní zkušený tým lékařů a ohlasy jsou dobré. Nehledě na to, že by takový zásah mohl v důsledku ovlivnit existenci celého zdravotnického zaříze- ní. Zmíněný krok by také znamenal, že už ve třech okresech Plzeňského kraje by chyběla ucelená zdravotní péče,“ apeloval starosta Šmolík řídící jednání. Zdůraznil též, že ro- kycanská porodnice jako jedi- ná v kraji vykazovala za uplynulý rok nárůst porodů. Nastolil rovněž otázky, kdo by se postaral o pacienty a zda by plzeňská zařízení byla schopná s takovým nárůstem se vyrov- nat ke spokojenosti nemocných.

„Dohodě s pojišťovnami se nebráníme, přistoupili jsme třeba na úsporu lůžek a plánujeme restrukturalizace. Pro- stor na rušení oddělení v ro- kycanské nemocnici ale už není,“ podtrhl hejtman Chovanec. Přednesl také novinku, a sice že starostovi Šmolíkovi kraj pomáhá zprostředkovat jednání s ministrem Hegerem.

Na přetřes kromě zmíněného přišla také úhradová vyhláška, která měla vylepšit financování nemocnic, ale Ro- kycanům paradoxně prostředky ubyly. Radní Šimánek, coby doktor, poté rovněž odsoudil zamýšlený škrt na úkor Rokycan. Je podle zástupců kraje dělaný bez přihlédnutí k tomu, že dva okresy regionu nemají nemocnici, teď je v ohrožení třetí. „Při rozhovoru s ministerskými kladu zásadní otázku, zda slyšeli, že by porodnice v Rokycanech měla nějaké problémy, opak je totiž pravdou. Proč by se tedy mělo rušit to, co dobře funguje. Jak si navíc v souvislosti s tím vysvětlit záměr ministra budovat porodní domy?!“ konstatoval Šimánek.

„Navrhované řešení považuji ze strany ministerstva zdravotnictví za krajně nespravedlivé pro Plzeňský kraj. Všude jinde mají na okres aspoň jednu nemocnici. Je tře- ba natvrdo říci, že v našem kraji nepůjde škrt udělat tak, jak chtějí,“ uvedla nedávná šéfová rezortu Emmerová. Nabídla také, že se do Prahy spolu se zástupci okresu rozjede. „I u nás musí mít lidé na zdravotní péči stejné právo jako jinde. Víme, co přineslo zru- šení nemocnice v Plané, jak je to s dojezdovými vzdálenostmi, že třeba ženy rodí cestou v autech…“ Debata upozornila též na snahy, aby byly pro privatizování k mání různé nemocnice a potažmo s tím vzniká boj o klienty. Kritice se nevyhnul ani fakt, že pojišťov- ny dostaly volnou ruku a výsledkem je jejich společný tah.

Více přímo v Deníku.

Autor: Božena Šopejstalová

23.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Vondráčková

Vondráčková se chystá do Liblína

Pěstujeme olivy

Část Soukenické bude od 17. do 23. srpna zavřená

Rokycany – Týdenní zkouška trpělivosti čeká od zítřka motoristy v centru okresního města. Od 17. do 23. srpna bude úplně uzavřena ulice Soukenická v úseku od Nerudova náměstí s křižovatkou Raisova až k mostu přes Klabavu. Důvodem frézování a pokládky živičného krytu.

Házenkářské naděje vyrazí na Šumavu

Rokycany – Házenkářské naděje HK Rokycany jsou v přípravě na sezonu hodně aktivní. Starší a mladší žáci odjíždějí ve druhé polovině srpna na soustředění do šumavského Rohanova.

Pokusila se usmrtit narozenou holčičku. Ta v nemocnici zemřela

Plzeň - Ženě, která v neděli tajně porodila a novorozeně ukryla v koši na prádlo, hrozí až výjimečný trest. Policisté ji v pondělí obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy. 

Břasy vědí, jak s miliony naloží

Rokycany – Novela zákona o rozpočtovém určení daní má v příštím roce přinést obcím podstatně více peněz od státu. O tom, že už teď ví, jak sis nimi poradit, nás přesvědčili třeba v Břasích. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení