„Důvodem přitom není velikost. Každý, kdo chce být zařazený do městského pořadníku, mimo jiné uvede, jak velký byt by mu vyhovoval. Když na něj dojde řada, jeho požadavky se zohledňují,“ konstatoval místostarosta Jaroslav Mráz.

Důvodem nejčastějšího odmítnutí nabídky podle bytové komise bývá to, že se žadateli nelíbí spolubydlící nebo část města. „Za minulé období se město setkalo s osmi odmítnutími, ve dvou případech dokonce opakovaně,“ zjistila za městský úřad Martina Planetová.

Každým takovým odmítnutím převzetí se přidělení bytu nejméně o měsíc oddálí. „Náhradníci sice jsou známi, ale je potřeba, aby znova rozhodla rada města. Usnesení se předá Inzule, coby správci bytového fondu, a uchazeč má po oznámení čtrnáct dnů na převzetí. Pokud nereaguje, je město vyrozuměno zpět a teprve pak se může připravovat nová výzva. „Zbytečná agenda stojí peníze a představuje ztracený čas a práci. Nejcitelnější pro město ale je, že nikdo po daný čas neplatí nájem,“ konstatoval místostarosta.

Dřívější tvrdé opatření, že v případě odmítnutí byl zájemce o byt ze seznamu žadatelů vyškrtnutý a musel se o zařazení do pořadníku znovu ucházet, nechtěli zastupitelé znovunastolit. Východisko ale hledali. „Není možné, aby na špici seznamu figurovali pořád ti samí lidé,“ zaznělo. Nové řešení je následující: Pokud žadatel byt odmítne, z bodů, které podle zásad nashromáždil, mu tři ubudou.

„Tím se zároveň ukáže, jak aktuální pro koho bytová situace je. Zda pouze taktizuje, či opravdu byt potřebuje,“ tlumočil názor představitelů města Mráz.