VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové: Víme, kde rasisti žijí

ROKYCANY - S letákem, obsahujícím jména a fotografie devíti obyvatel Rokycan a okolí, dorazili v pondělí na radnici představitelé Romů.

26.8.2008
SDÍLEJ:

Ondřej Giňa a Andrej Lučka (zleva) vytáhli leták se snímky devíti mladíků a jejich označením jako největších rokycanských neonacistů.Foto: DENÍK/ Václav Havránek

„Víme, kde tihle neonacisté bydlí a kde se scházejí,“ hřímal šéf občanského sdružení Help Roma Andrej Lučka s odkazem na sobotní incident v baru Ural.
Po druhé hodině ranní tam vtrhla skupina asi patnácti mladíků a napadla barmany i několik hostů. Pětačtyřicetiletá žena utrpěla poranění hlavy s následným lékařským ošetřením. Zakuklení údajní příznivci hnutí skinheads prý vtrhli do baru proto, že tam obsluhují Romy.

„Incidentu věnujeme maximální pozornost. Kriminalisté ho zatím řeší jako výtržnictví, ale pokud bude prokázán rasový motiv, není vyloučeno překvalifikování. Využijeme nyní monitorování městského systému. Pro příští dny chystáme zvýšený dohled a více kontrol,“ konstatoval okresní policejní ředitel Josef Svoboda.

Policisté reagovali také na obvinění, proč příslušníci obvodního oddělení dorazili do sídliště U Václava po osmi minutách a proč neměli zapnutý maják. „Náš Úsek je od Ejpovic téměř k Mýtu. V Rokycanech jsme nezaznamenali signály, že noc bude tak rušná. Hlídka se věnovala pouťové zábavě ve Volduchách a zasahovala v Litohlavech. Pokud jde o maják, je z taktického hlediska někdy účinnější přijet neohlášeni,“ uvedl šéf oddělení Ladislav Kōnigsmark.

Vypjatou atmosféru v zasedačce úřadu ovlivnila nejen obvinění na adresu představitelů města, ale i mnohem konstruktivnější vystoupení. Martin Giňa především požadoval, aby byli agresoři z Uralu potrestáni: „Nechci se bavit o rasismu, ale o téhle konkrétní události. Žiji tady, mám tu rodinu a nechci se obávat o zdraví mých nejbližších,“ zdůvodňoval.

Útok podnítil Romy k protestům. V sobotu se jich sešla necelá stovka a měli namířeno k restauraci Oáza, kde se podle nich agresoři setkávají. V neděli byla demonstrace situována do prostoru kruhového objezdu u Normy. Účastníci včerejšího jednání se domluvili, že se opět sejdou v pondělí 8. září.

Pondělní ráno začalo pro představitele Rokycan schůzkou se zástupci několika romských organizací. Důvodem byl víkendový incident v baru Ural a o bezmála devadesátiminutové schůzce přinášíme článek na titulní straně.

Okresní policejní šéf Josef Svoboda měl logicky nejvíce prostoru, protože na jeho podřízených je, aby řádění agresivní skupiny spravedlivě posoudili. „Slyším tady od zástupců Romů o desítkách případů. Nám však byly loni nahlášeny jen čtyři takové události, z toho šlo dvakrát o hanobící nápisy. Letos jsme přijali tři podněty a opět dva se týkaly hesel na budovách,“ konstatoval Svoboda. Zároveň požádal stěžovatele, aby se nebáli rasově motivované činy ohlašovat.

Starosta Rokycan slíbil, že poskytne záznam z kamery, která je umístěna proti Uralu. „Víme, že jde o problémové zařízení, které navštěvuje hodně cizinců. Jejich negativní vliv je v Rokycanech patrný. Máme tyto signály třeba z bývalých kasáren a musíme problém rychle řešit.“

Část jednání se týkala činnosti Komise prevence kriminality: „Proč do ní kromě zástupců úřadů nedochází představitelé Romů?“ ptali se diskutující.

Autor: Václav Havránek

26.8.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Ilustrační foto

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Sedláčkova výstava v neděli končí

Rokycany - Letní výstava obrazů známého výtvarníka a rokycanského rodáka Aleše Sedláčka se pomalu chýlí k závěru.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení