Coby „domácí pán“ všechny v katedrále uvítal farář Emil Soukup, člen sdružení, a předal slovo předsedovi sdružení – známému architektu Jan Soukupovi. „Vypravili jsme se dnes do okolí Rokycan, kam samozřejmě patří i Plzeň,“ pobavil hned na začátku zejména mladé účastníky přednášky.

Potom už předkládal jednu zajímavost za druhou. Zejména studenty ohromil tím, že kostelu svatého Bartoloměje dominovaly hned dvě vysoké věže. Ta hlavní se vypínala nad trojbokou lodí kostela a měla dnes už ojedinělou stanovou střechu. Věž nesoucí zvony byla oproti ní trochu nižší. Jak impozantní stavba do roku 1524, kdy ji poničil požár způsobený bleskem, vypadala, se mohli přítomní dokonce přesvědčit na modelu nacházejícím se v presbytáři.

Podle sebraných střípků historických odkazů jej vytvořil právě architekt Soukup s Janem Anderlem. „Všimněte si zajímavé koruny věže,“ upozorňoval přednášející. „V té době byl kostel kvůli plzeňské madoně zřejmě už poutním, a proto spíše vnímaný jako mariánský než Bartoloměje,“ předložil domněnku.

„V Bartoloměji jsem podruhé za život. Překvapilo mě třeba, jak jsou sloupy uvniř lodi objemné a monumentální. Ale nejvíc mě uchválily vitráže,“ obdivovala Michaela Páralová ze stavební průmyslovky. „Já třeba o dvou původních věžích kostela věděla, ale rozhodně jsem si poznatky rozšířila o další informace,“ dodala její spolužačka Jana Krasanovská. „Tahle přednáška, odehrávající se navíc přímo v chrámu, kam jsem zatím nahlížel jen přes mříže, byla rozhodně poutavá. Kdyby takové kvality dosahovaly i jiné…,“ přál si student Michal Matěk.

„Odnáším si zajímavé informace, které se málokdy slyší,“ konstatoval Pavel Čechra z Bušovic. „Navíc se na akcích sdružení potkají vždy lidé mající podobné zájmy a daří se je pak získat pro aktivity, které děláme i u nás, v menších obcích,“ pochvaloval si z pozice starosty možnost další spolupráce.