„Dnes to není problém způsobený nedostatečnou hygienou, vši jsou jednoduše odolnější,“ říká Ivana Urbánková z rokycanské Mateřské školy Školní, která nedávno rodiče upozornila na to, aby důkladně prohlédli čupřiny svých ratolestí. Jedno z dětí se totiž vrátilo z prázdnin zavšivené. „Bylo z dobře situované rodiny. To už opravdu není problém nějaké špíny. Je lepší, když se to včas dozvíme. Aspoň můžeme včas vybídnout ostatní rodiče, aby zkontrolovali své děti,“ konstatuje Urbánková s tím, že i pro školku je to signál k uskutečnění veškerých nutných opatření.

V lékárně Farmacum prodají podle Miroslavy Vildové každý den jeden až dva přípravky. „Problém se táhne celou zimu. Nejhorší je, že na vši už každý přípravek nezabírá,“ dodává Vildová.

Ivana Preislerová z lékárny U Barborky si ale myslí, že kvůli velké odolnosti už jsou vši celoroční záležitost. „Děti trápí vši, když se vrátí v létě z táborů, a trpí jimi i v zimě. Žádný přípravek ale nemusí zabrat stoprocentně. O to důležitější je prevence. Rodiče by proto měli zapomenout na zbytečný ostych a oznámit výskyt vší u svého dítěte ve škole,“ myslí si Preislerová.

Chemické přípravky, proti kterým jsou tito paraziti stále odolnější, nahrazují výrobci podle lékárnice přípravky na bázi rostlinných olejů. „Ty by měly vši udusit. U holčiček zabralo i barvení vlasů, kluky je nejlepší ostříhat na krátko,“ radí Preislerová.

Také rokycanská pediatrička Marta Pešková potvrzuje častější výskyt vší. „Postižené děti by měli rodiče nechat doma, dokud vši nezlikvidují. Pak by se tento parazit nešířil,“ doporučuje.