V Základní škole Čechova Rokycany jsou vstupní dveře vybavené koulí. Musíme se ohlásit u zvonku. Než začne vyučování, v době oběda a na konci výuky sleduje vstup do školy dozor.

Stejnou praxi zvolili v Masarykově devítiletce. „Nemělo by se stát, že by sem někdo jen tak vnikl. Když někdo zazvoní, vyučující se jde podívat, kdo jde,“ říká ředitelka Alena Halířová.

V Základní škole ulice Míru mají teď situaci kvůli uzavření hlavní budovy školy komplikovanější. Nicméně pobočka školy v ulici Josefa Knihy je zamčená, návštěvám otevírají po zazvonění. Část tříd teď našla azyl v ZŠ Čechova, další jsou v internátu zemědělské školy a v sokolovně. „V internátu je vrátný a do sokolovny se chodí přes kanceláře. Do tříd v saloncích se nikdo nepovolaný nedostane. Máme totiž klíče od spojovacích dveří i od tříd a boční vchod do sokolovny je v době vyučování většinou zamčený,“ konstatuje učitel Zdeněk Záhrobský.

Praktickou a speciální ZŠ Čechova hlídá v noci zabezpečovací zařízení. A ve dne? „Zvenčí máme na dveřích kouli a když je otevřeno, hlídá vstup paní školnice nebo učitelský dozor,“ tvrdí ředitel Josef Ungerman.

Přes zamčená vrátka se lehko nikdo nedostane ani do Mateřské školy Školní. „Když otevřeme, v době příchodu dětí a když si je chodí rodiče vyzvedávat, je tu dozor,“ říká Ivana Urbánková.

Zabezpečení proti nezvaným hostům nepodceňují ani venkovské školy.

V ZŠ a MŠ Osek po příchodu dětí zamykají. „Ráno a při odchodu dětí stojí u vchodu dohled. Jinak musí návštěvy zvonit,“ popisuje zavedenou praxi ředitelka Ivana Lepešková.

Zvonek, bzučák a koule na dveřích, tak jsou vybaveni i v Mirošově, na prvním i na druhém stupni. „Taky se stalo, že se někdo ohlásil a pak se toulal po škole. A občas se dveře nedocvaknou. Máme tu ale školníka a dozory na chodbách. Děti nikdy nezůstávají samy,“ myslí si ředitel Rostislav Judl.