VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střední školy pocítily úbytek žáků

Rokycany - Se dvěma obory denního studia a jedním dálkovým se SŠ Jeřabinová rozloučila, jeden naopak přibyl.

6.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Radim Havlik

Dva obory v letošním školním roce ubyly ze seznamu Střední školy (SŠ) Rokycany, Jeřabinová ulice, jeden naopak přibyl. Navíc se neotevíralo dálkové nástavbové studium.

„Pokud jde o počet žáků, první školní den jsme došli k součtu 660,“ informoval zástupce ředitele Václav Žíla.
Vloni bylo studentů 775. Jejich úbytek zamíchal i složením pedagogického sboru. „Tři učitelé ze školy a jeden mající na starosti odborný výcvik ubyli,“ informoval Žíla. Objasnil, že těm, kteří už mají důchodový věk, neobnovili pracovní smlouvu a kromě toho se vyrovnali se stavem krácením úvazků hodin některých pedagogů. Většinou ale šlo o hodinu – dvě, takže finanční ohodnocení jim příliš nekleslo.

Co se týče nástavbového studia, první ročník se otevíral jen v případě jeho denní formy. Pro dálkovou, jak už bylo uvedeno, ne. Zájemců totiž nebylo tolik a škole by se obor prodražil. Po dohodě s krajským úřadem dospělo vedení k rozhodnutí, že nový ročník otevřený nebude.

Daleko více však představitele střední školy mrzí, že museli ze seznamu vyškrtnout první ročník oboru automechanik. Navzdory tomu, že pověst těch, kteří výcvikem v ´Jeřabince´ projdou, je – jak jsme se v autoservisech v okolí dotazovali – velmi dobrá.

Poprvé v historii školy se v případě automechaniků sešlo málo přihlášek. „Navíc u některých zájemců ještě nebyly školní výsledky takové, aby se dal předpokládat dobrý postup do dalších ročníků,“ doplnil zástupce ředitele.

„O nedostatek práce se vzhledem k počtu automobilů absolventi obávat nemusejí a kvůli vyspělým elektronickým systémům v autech ani o atraktivnost či rozmanitost oprav. Nezájem o profesi je tedy překvapivý, ale dlužno říci, že celkově interes absolventů základních škol o řemesla všeobecně klesá,“ poukázal učitel odborného výcviku Josef Kožíšek.

Škola přišla také o obor obchodník podnikatel. Zájem byl opět malý, ovšem na rozdíl od předešlé situace výsledky uchazečů byly tentokrát výborné. Část z nich proto využila nabídky podobného, letos poprvé otevíraného oboru SŠ gastronomické služby. Ostatní museli jinam.
Obor gastronomické služby je podobně jako obor obchodník podnikatel čtyřletý a zakončený maturitou. Učební náplň se ovšem liší. První je zaměřený spíše na hotelnictví, zatímco druhý se podobou blíží obchodní akademii.

Autor: Božena Šopejstalová

6.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž spadl v Mlečicích do výkopu. Letěl vrtulníkem

Ilustrační foto

Rokycany nenašly recept na Lhotu

Při akci hřešilo na Rokycansku 26 řidičů

Rokycansko – Na Rokycansku se v minulých dnech uskutečnila celorepubliková dopravní akce. Byla zaměřená zejména na používání bezpečnostních zádržných systémů a na dodržování zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Zbirožáčci cvičili s policií Zebru

Zbiroh – Prvňáčci ze ZŠ J. V. Sládka Zbiroh se učili jak přecházet vozovku a chovat se v silničním provozu.

Naši prvňáci ze ZŠ Holoubkov

Rokycansko - Ve středu 20. září najdete v Rokycanském deníku prvňáky ze ZŠ Holoubkov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení