„Já tedy brigádu mám, zařídila mi to babička. Pracuji tady ve Strašicích pod obecním úřadem. O svých kamarádech a spolužácích ale vím, že už třeba takové štěstí neměli a práci o prázdninách nemají,“ svěřil se šestnáctiletý Vít Šlechta. Podle něj je velice těžké brigádu v okrese sehnat. „Musí se opravdu chtít a hodně se snažit. A také určitě mít někde nějaké známé, kteří vám k místu pomohou,“ je přesvědčený mladý muž.

Studenti příliš nepochodí v rokycanských supermarketech ani v restauracích. „Minulý rok i předloni jsme už také brigádníky nebrali. Vystačíme si s učni, kteří k nám chodí na praxi,“ sdělila majitelka pizzerie Galaxy Pavlína Netrvalová. Podle ní však letošní zájem o brigádu vysoce přesahuje předchozí léta.

Poptávka převyšuje nabídku i přesto, že některé podniky oproti minulému roku brigádníky nabírají. „Hrádecké železárny loni do výroby nebraly a pokud ano, tak se dávala přednost bývalým kmenovým zaměstnancům. Letos budeme sezónní brigádníky přijímat, ale nikoli do výroby, pouze na projekty týkající se fotovoltaiky,“ upřesnil Pavol Hubočan, výkonný ředitel železáren Z-Group.

Informace o letních brigádách Úřad práce v Rokycanech nemá. „My máme pouze k dispozici hlášená volná místa od zaměstnavatelů na celý nebo zkrácený úvazek,“ sdělil Jan Koranda, zástupce ředitelky ÚP. Studentům doporučuje využít všechny dostupné zdroje, jako například internet, inzeráty, letáky zaměstnavatelů nebo i portál EU.