VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studentům z Rokycan dala zabrat matematika

Rokycany - Gymnazisté z Rokycan si zpravidla vybírali těžší varianty z češtiny i matematiky

8.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Státní maturity měly v říjnu svou generálku. Podle oficiálních výsledků by při zkoušce dospělosti neuspěl každý třetí student.
Přibližně třicetiprocentní neúspěšnost u státní maturity odpovídá předběžným odhadům organizátorům projektu MAG´10. Stejně tak se potvrdily obavy, že největší problém budou mít studenti s matematikou.

Čtyřiačtyřicet procent žáků si jako svůj hypotetický maturitní předmět vybralo matematiku. Téměř polovina z nich by ovšem maturitu úspěšně nesložila. U zkoušky z českého jazyka a literatury by neuspěl pouze každý pátý student. Z cizích jazyků měli studenti největší potíže s němčinou. Téměř čtyřicet procent z přihlášených by si zkoušku muselo zopakovat. Podobně na tom byli „angličtináři“.

Podstatnou roli hrála i skutečnost, že maturantům chyběla látka probraná právě v poslední ročníku. Otázky bývají často skládány právě z informací odvykládaných v závěru studia. Dalším důležitým aspektem je i nepřipravenost studentů. „Žáci budou mít před oficiální maturitou za sebou přípravu a budou motivováni u zkoušek uspět,“ uvedl ministr školství Josef Dobeš.

Konkrétní výsledky se školy dozvěděly třetího listopadu. Ředitelka Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany Drahomíra Rancová k výsledkům svých studentů řekla: „Nedopadli jsme tak špatně, jak bylo avizováno. Myslím si, že úspěšnost byla padesát až šedesát procent.“ Na gymnáziu studenti absolvovali zkušební testy z českého jazyka, matematiky a cizího jazyka.

Z variant, lehčí a těžší, si vybrali tu náročnější. Opačná situace byla na Střední odborné škole. Zde si mladí zvolili verzi lehčí.
„Myslím si, že velký vliv bude mít i příprava žáků. Formulace otázek, podle mého názoru, odpovídala probranému učivu, a tak nemám obavy, že žáci si látku doplní. Proto se domnívám, že výsledky červnových maturit budou stejné jako byly doposud,“ dodává Rancová.

Obdobný průběh zkoušky dospělosti, která proběhla pouze nanečisto, byl také na Střední škole Rokycany v Jeřabinové ulici.
Studenti vyplňovali testy z češtiny, matematiky a cizího jazyka. „Žáci si mohli vybrat, kolik předmětů chtějí vyzkoušet. „Snažili jsme se maturanty motivovat, aby si vyzkoušeli všechny. Pokud někdo do školy nedorazil, ochudil hlavně sám sebe. Přišel totiž o možnost projít zkouškou, kterou bude muset skládat v červnu,“ vysvětluje Václav Žíla, zástupce ředitele tohoto zařízení. Nejproblematičtější byly testy z matematiky. „Osobně jsem do nich nahlížel. Musím říci, že otázky nebyly těžké. Troufám si tvrdit, že by je zvládli žáci osmé a deváté třídy. Velkou roli tedy hrál stres, což přiznávají i sami studenti,“ doplňuje Žíla.

Na základě výsledků se školy budou snažit vyvarovat možným problémům a připravovat co nejlépe svoje svěřence na úspěšné ukončení středoškolského studia.

Autor: Klára Mrázová

8.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koupaliště Rokycany

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Ilustrační foto

Okresní tandem zazářil v přeboru

Do Favoritu vstoupil nový investor

Rokycany – Společnost Favorit, která v České republice vyrábí prémiová sportovní a lifestylová kola na míru, získala nového investora. Je jím Michal Mička ze společnosti C2H, který ve Favoritu získal za 70 milionů korun třicetiprocentní podíl.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

Mýto - Fotbalisté Slavoje Mýto si k další prověrce před výkopem krajské 1. B třídy pozvali tým okresního přeboru Berounska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení