VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatý Jan Nepomucký střeží opět Bušovice

Bušovice – Značně studené sobotní počasí neodradilo desítky lidí od účasti na odhalování sochy sv. Jana Nepomuckého, který se po letech vrátil na bušovickou náves. Mezi přihlížejícími nechyběla ani bezmála devadesátiletá Anna Pytlíková a řada dalších patriotů, včetně těch nejmladších.

18.5.2010
SDÍLEJ:

Odhalení nové sochy sv. Jana Nepomuckého se v sobotu zúčastnil také plzeňský biskup František Radkovský (uprostřed), doprovázený plzeňským děkanem Emilem Soukupem. Foto: DENÍK/Božena Šopejstalová

Socha světce je zcela nová. Nahradila původní, která vznikla ve čtvrtině 18. století, posléze byla rozebrána, opět sestavena a umístěna jinam, až před 85 lety doplatila na vandaly. Nová architektonic– ká koncepce osazení celku je dílem Martina Kondra, so– chu vytvořil Jaroslav Šindelář, o stavební a kamenické práce související se záměrem se postarali odborníci z Inkasty a o kovářské záležitosti Jiří Štrunc a Miloš Havel.

Slavnost zahájila sedmnáctá hodina. Zpěvem chvíli zpříjemnil sbor Canticorum. Poté o osobnosti světce, který žil ve 14. století a jehož kněžská dráha začala v Pomuku (Nepomuk), informoval Jiří Hlobil. Uvedl též, že naposledy zastával roli kanovníka kapituly sv. Jiljí na Vyšehradě. Ke smrti Nepomuka odsoudil sám král, proti němuž se kněz za práva církve, a snad i zachování zpovědního tajemství, postavil.

O významu světce a jeho svatořečení promluvil plzeňský biskup František Radkovský a posléze bušovickou sochu vysvětil. „Ať svatý Jan Nepomucký, který je mimochodem pořád ještě ve světě považován za nejznámějšího Čecha, majícího tam i své sochy, už navždy ochraňuje Bušovice,“ popřál. Ocenil také snahu místních a jmenovitě starosty Pavla Čechury za návrat díla do obce. „Spíše je takovýto jev zatím vzácností, ale Bušovičtí jsou opět o kus před ostatními,“ dodal biskup s odkazem na loňské vztyčení moderního kříže mezi obcemi.

Pravdivost zahraniční popularity světce potvrdil i senátor Luděk Sefzig.: „Dostal jsem v Evropském parlamentu otázku, jak bych vymezil Střední Evropu. Výkladů jsem uvedl víc, ale tázající se profesor dodal: „Patří do ní země, které uctívají svatého Jana Nepomuckého.“

„Jsme doma tam, kde je doma i pískovcový mučedník Johánek,“ připomněl závěrem Hlobil slova Víta Vlnase z knihy České legendy neumírají. „Je zkrátka dobře, že se k nám Nepomucký do obce vrátil. Jeho socha je moc pěkná, pozvedla náves a na místo, kde stojí, skoro jakoby odjakživa patřila,“ konstatoval za bušovické Josef Racek.

Autor: Božena Šopejstalová

18.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hasiči z Podmokel představí nový vůz

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Fotbalisté Mýta podlehli Tachovu

Mýto – Smutek zavládl po úvodním střetnutí krajského přeboru v kopané v mýtském areálu na Letné. Domácí se ovšem za svůj výkon stydět nemusejí!

U Rokycan našli v lese oběšence

Rokycansko – Ve středu dopoledne byl v hlubokém lesním porostu mezi Rokycany a Tymákovem nalezený oběšený muž.

Vondráčková se chystá do Liblína

Liblín – Sobotní slavnosti městyse Liblín začínají v poledne. Na nádvoří koncertuje dechovka Pavla Saka, vystoupí malí hasiči z Němčovic i uživatelé DSS, zazní muzikálové melodie a od 18 hodin zpívají Andílci.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení