VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři armády se potkaly v Rokycanech

Rokycany – Do centra okresu vstupovala tuto sobotu opět svoboda. Nejprve od západu a posléze s malým odstupem, ve zkratce odpovídajícím někdejší skutečnosti, z východu. Na Masarykově náměstí došlo dopoledne k historické rekonstrukci dění před pětašedesáti lety a podívaná to byla fascinující.

10.5.2010 1
SDÍLEJ:

Sobotní oslavy 65 let od konce II. světové války začínaly v Rokycanech rekonstrukcí jedné ze závěrečných bitev. Pochopitelně v dobových uniformách a s odpovídající technikou. Foto: DENÍK/Božena Šopejstalová

Od Žďáru před radnici vjel 9. pluk 2. pěší divize 3. americké armády, před mariánským sloupem zaujali obranné pozice němečtí vojáci. Z Malého náměstí se posléze blížili rudoarmějci ze 6. gardové tankové armády, 5. tankového sboru. Vojáci tří armád se setkali jako kdysi a ti němečtí kapitulovali. Éterem zněla dobová muzika spolu s voláním rozhlasu o pomoc a podobně jako ve čtyřicátém pátém lidé obklopili osvoboditele.

Z tribuny, kde dění konferoval Petr Jančařík s Janem Englerem, se nesla děkovná slova od zástupců státu, samosprávy, politiků a zahraničních hostů, mezi kterými nechyběl ani vnuk generála Pattona - George Patton-Wotters – jehož divize Plzeňsko osvobozovala.

Přijeli i přímí účastníci bojů, například Earl Ingram. Patřil k těm, kteří s oběma vítěznými mocnostmi na sklonku války dorazili na území okresu. Zůstal však s druhou pěší divizí stát v Kříších, kudy rovněž procházela demarkační linie. Tentokrát ale spolu s dalšími uctil památku všech, kteří se míru po válce nedočkali.

Předtím ale ještě z tribuny ústy mluvčího radnice zazněl projev starosty města Rudolfa Hejrovského. Kromě jiného se v něm praví: „Dnešním dnem přejímá do svých rukou národní výbor, jako vrcholná organizace ve městě, vedení všech veřejných věcí v obci… Jsou v něm zastoupeny všechny bývalé složky našeho politického života. Jen bych nechtěl, abyste se domnívali, že se chceme vrátit k našemu bývalému stranictví, výstižněji řečeno partajnictví, které nám v minulosti natropilo tolik škod. To už je neodvolatelně navždy mrtvo…“

Hlavně ale řečník připomněl ty, kteří za svobodu položili život, a pokládal za povinnost uctít jejich památku způsobem trvalým, aby i potomci jich mohli vzpomínat.

Autor: Božena Šopejstalová

10.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FC Viktoria Plzeň x AEK Larnaka

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Vysněné dětské postele

Rokycanskem šlapalo 102 cyklistů

Dobřív – V pořadí 36. ročník akce Rokycanskem na kole je minulostí.

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Plzeň, Strakonice – Zatím nejvyšší porážku v přípravě na extraligu utrpěli včera hokejisté Škody Plzeň, kteří ve Strakonicích podlehli prvoligovému Motoru České Budějovice 1:6.

Voldušská pouť bude s účastí Lucie

Volduchy – Další pouť s velkou tradicí nadchází. O víkendu jí budou patřit Volduchy. Atrakce už plní náves.

Holoubkovští dovršili v neděli večer nadvládu hostů

Rokycansko – Premiéra fotbalového okresního přeboru mužů vyšla hostujícím celkům nad očekávání. Z patnácti přidělených bodů jich ukořistili dvanáct.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení