Trest domácího vězení je formou alternativního postihu zavedeného do české justice od počátku roku 2010. Kdo by očekával masivní nárůst takto potrestaných, prohádá.
„Zatím bylo v republice uloženo zhruba 250 trestů domácího vězení, v okrese pak jsou tři,“ uvedla vedoucí Probační a mediační služby Rokycany Zdeňka Blažková.

Kladem trestu je, že ačkoli znamená omezení osobní svobody, za přesně daných podmínek nechává pachatele činu na svobodě. Všem, jimž hrozí nepodmíněný trest odnětí svobody, ale nařízený být nemůže.
„Lze ho uložit pouze za přečin a v případě úmyslných trestných činů, kde zákon stanoví trest odnětí svobody
s horní hranicí sazby
do pěti let. Tedy za lehčí delikty,“ informovala Blažková. Bývá například ukládaný za neplnění vyživovací povinností, drobnou krádež, jízdu autem pod vlivem alkoholu a podobně. „Rozhodně tedy nepřichází v úvahu uložit ho třeba za znásilnění, kuplířství, úmyslné ublížení na zdraví či loupež,“ zdůraznila Blažková.
Do dvou let se předpokládá, že v republice bude přes pět set lidí odsouzených k domácímu vězení. Jsme však jednou z má- la zemí v Evropské unii, která nemá dosud způsob kontroly, jež by vězněné stoprocentně uhlídala. „V současnosti ne-existuje důkladný systém kontroly domácích vězňů, mají stále mnoho svobody. 
Z tohoto důvodu mnoho soudců institut domácího vězení odmítá využívat a čeští daňoví poplatníci musí platit mnohem dražší hlídání odsouzených v klasických věznicích,“ upozorňuje bezpečnostní technik Petr Janoszek.

Vyhlášený tendr na elektronické ´hlídací´ náramky, užívané v zahraničí, byl u nás prozatím zrušený. Přitom jejich provoz v některých zemích hradí sami vězni.
„Trest domácího vězení přináší v porovnání s pobytem odsouzených ve vězení tu výhodu, že mohou normálně pracovat a z výtěžku hradit i dluhy spojené s trestnou činností,“ doplnila Blažková. Objasnila také, že domácí vězení lze uložit až na dva roky. Povinností odsouzeného je pak zdržovat se v soudem určené době v místě obydlí. Jedná se
o celé dny pracovního volna, pracovního klidu a svátků. Ve všední dny pak většinou o čas od 22 hodin do 5. ranní.

Vzhledem k tomu, že monitorovací systém ještě není zavedený, kontrolu dodržování trestu domácího vězení provádějí probační úředníci formou namátkových návštěv odsouzeného v obydlí. Frekvence se z pochopitelných důvodů různí, někdy je to i opakovaně po sobě, tedy několikrát denně. V případě porušení výkonu tohoto trestu odsouzeným může soud rozhodnout o přeměně na nepodmíněný. Tím teď prochází i jeden z případů na Rokycansku. Další dva tresty domácího vězení nadále probíhají, jeden vykonává odsouzený v Rokycanech, druhý v jedné z vesnic okresu. Při kontrolách se navíc provádějí i testy na přítomnost alkoholu v dechu, užívání drog a podobně.