„Svátek sv. Valentýna je mezi našimi zákazníky rok od roku oblíbenější, což dokazuje nárůst prodeje cukrovinek, drobných dárků a květin v řádu desítek procent,“ informoval Libor Kytýr, ředitel komunikace prodejen Albert a Hypernova.

Také drobní obchodníci reagují na větší poptávku. „Počítáme s tím. Na Valentýna bývají žádané hlavně červené růže. Bude jich dost,“ ujistila Jitka Rotová, prodavačka z mirošovského květinářství s tím, že zákazníci už několik dní kupují valentýnské svíčky, medvídky, petrklíče v květníku i dárkově balená vína.

Podobnou zkušenost má i Zdeňka Hacaperková z Květinky na rokycanském Masarykově náměstí. „Valentýn zvedne tržby na dvoj– až trojnásobek,“ předpověděla už včera žena, podle níž též v objednávkách převládají růže. „Jeden mladík jich chce dokonce padesát. Lidé ale kupují i míchané kytice a nově také hrnkové orchideje. K tomu často jako milou pozornost přiberou valentýnskou svíčku,“ řekla Hacaperková, podle které se letošní valentýnské oslavy protáhnou do víkendu. „Čtrnáctého drží hlavně mladí, lidé ale budou slavit ještě o víkendu,“ dodala.

Svátek zamilovaných má v oblibě především mladší generace, ale přestává to být pravidlem. „Valentýna slavím již podruhé. Je to hezký svátek, i když není původně český. Jen nakupování dárků mi moc nejde,“ svěřila se osmnáctiletá studentka Katka.

Valentýna si připomene i Vladislav Bejček se svou paní. „Zajdeme někam na jídlo nebo si uděláme dobrou večeři doma. Ženě koupím růže, ale svátek si umíme udělat i jindy,“ řekl muž, který už se pyšní prvním vnoučetem.

 

Kdo je sv. Valentýn?

Svátek sv. Valentýna je rozšířený po celém světě a v posledních letech se stále více slaví i u nás.
Sv. Valentýn není výmysl dnešní doby, je skutečnou historickou osobností. Kdo sv.Valentýn vlastně byl? Moc o něm nevíme, jen lze z dokumentů vyčíst, že zemřel v roce 269 a byl prohlášen svatým. Vykonával v Římě kněžský úřad v době panování císaře Claudia II. Gothica (268-270) a vypráví se o něm spousta legend.