„Ztráty se z neznámých příčin v regionu liší. Na jihu nejsou takové. Předpokládáme, že nepřesáhnou padesát procent,“ uvedl místopředseda Okresního výboru včelařů Jaroslav Hrabák s tím, že na některých místech však včelstva vyhynula úplně.

Nedostatek včelstev ale netrápí jen jejich majitele. „Včela je nepostradatelným opylovatelem hmyzosnubných rostlin. Pokud by na celém světě uhynula všechna včelstva, dá se očekávat výrazný pokles úrody a zánik některých rostlinných druhů,“ sdělil Hrabák.

Mnoho řešení se nyní nenabízí. Zbylá včelstva je potřeba léčit během celého roku. „Po dohodě s veterinární správou provedeme nejradikálnější a nejintenzivnější způsoby,“ sdělil Hrabák.

Jedním z nich je natírání včelího plodu, kde se roztoč množí, speciálním přípravkem. „Pak přistoupíme k dalšímu opatření za pomoci kyseliny mravenčí. V červnu či začátkem července použijeme tzv. léčivo gabon,“ vysvětlil Hrabák s tím, že na podzim přistoupí ke klasickému ošetření jako v minulých letech.

V oblastech, kde včelstva vyhynula úplně, začali již včelaři nakupovat nová. Nejspíš k nám poputují ze Stříbrska. „Zda se ale podaří pokrýt veškeré ztráty, není zatím jisté,“ upozornil Hrabák.

Medu od včelařů bude podle něj letos nedostatek. Jeho cena proto stoupne. „Konzumenti ale mohou být klidní. Léčebné postupy jsou vždy navrženy tak, aby se do něj nedostávala používaná léčiva,“ dodal.