„Většina včelařů v regionu vyzimovala svoje včelstva v příznivém stavu. Nástup vysokých teplot koncem března navíc včelám umožnil donést si velké množství pylu, který je důležitý pro krmení plodu, tedy výchovu nové generace,“ vysvětlil Jaroslav Hrabák, místopředseda Okresního výboru včelařů.
Nyní je podle něj důležité, aby se rozvoj v přírodě zpomalil a včely tak mohly do začátku medové snůšky dostatečně zesílit. „To je jedna z nutných podmínek získání většího množství medu,“ doplnil Hrabák.

Rokycansko v minulosti velmi potrápila varroáza. Patřilo k třiadvaceti regionům, kde došlo k nejvýznamnějšímu úhynu. „Měl jsem původně devět včelstev a po napadení roztočem mi zbylo jen jedno zdravé. Momentálně jich mám osmnáct,“ sdělil Milan Desort předseda ZO ČSV Bušovice, který dosáhl tohoto výsledku díky své píli. „Pro každého včelaře se nakoupilo jedno včelstvo. Z něj a těch, co přežila, se pomocí tak zvaných oddělků vytvářela další,“ popsal.

Bušovičtí vykazovali po masivní nákaze až sedmdesátiprocentní ztráty. „Dosud jsme obnovili asi dvě třetiny původního stavu. Pokud se jaro vydaří, rádi bychom se dostali na sto procent,“ konstatoval za organizaci Desort.

Podle zimního vyšetření vypadá situace na Rokycansku dobře. „To však neznamená, že můžeme zůstat klidní. Provádíme proto nyní jarní prohlídky a ošetření jako prevenci. Start včelařské sezóny lze však hodnotit poměrně optimisticky,“ sdělil Hrabák.