Třicítka oktavánů se bude se zkouškami dospělosti vyrovnávat do čtvrtka, stejně tak absolventi 4. B. kterých je třicet a ze 4. C se znalostmi pochlubí osmadvacet mladých lidí. V SOŠ za odbor management bude ´účtovat´ šestadvacet chlapců a děvčat, z elektronických počítačových systémů pětadvacet a za slaboproudou elektrotechniku jich na horkou židli usedne šestnáct.

V pondělí ve škole panovala situace dost odlišná. Ti, pro něž nastal den účtování se mírně klepali, naproti tomu ještě relativně v klidu byli spolužáci, co přišli na obhlídku, anebo drželi službu. Při pomyšlení na vlastní vystoupení Martina Kopová s mírnou ironií konstatovala: „Veselo u maturity zaručeně bude a nejvíc se těším na poznávačku z biologie.“ Vzhledem k prospěchu už má ale jisté přijetí na ekonomickou fakultu do Chebu a políčeno má ještě na sociologii v Plzni.

Lucie Mužíková, maturující ve středu odpoledne, označila svůj současný stav za lehce nervózní. „U základů společenských věd spoléhám na štěstí. „Třeba se osvědčí natrénované losování ze závodů, vždycky jsem si vytáhla nějaké nízké číslo,“ žertovala, ale spolehla se raději na přípravu. Vzhledem k prospěchu jí už vyšlo přijetí na ekonomickou fakultu, ale zkusit chce ještě práva. Obojí v Plzni, ta se pro ni kvůli krasobruslařským tréninkům stala prioritou.

Do pětice, jež v pondělí připravovala občerstvení pro komisi, patřila také Kristýna Pozníčková. Mimo jiné se osvědčila jako kuchařka, připravila výbornou pomazánku na chlebíčky, které pak kvintet společně chystal. „Nejvíc se těším na angličtinu,“ konstatovala s potutelným výrazem. „Ale nejvíc, teď doopravdy, na to, až budu mít všechno za sebou. Hlavně, abychom maturitu všichni udělali,“ mínila studentka preferující do budoucna humanistické obory, nejraději na filosofické fakultě.

Další z maturantů – Lukáš Havránek – uvedl: „Nervózní před středečním zkoušením zatím nejsem, to přijde asi až zítra.“ Z předmětů se těšil na chemii, chtěl by ji i jít do Prahy dále studovat. U ostatních předmětů tipoval, že výsledek bude dost odvislý od témat, jaká si vylosuje.

Do službu držící pětice patřil ještě i Miroslav Harnoch, který by se rád stal žurnalistou. „Ve středu se ukáže, jak maturitu zvládnu. Asi nejvíc se obávám angličtiny. Tou začínám. Buď mě povzbudí, anebo naopak srazí,“ uvažoval.

Přímo na horkém místě jsme v akci zastihli Lindu Rondevaldovou, právě mluvila o knize Babička. V rámci literatury si totiž vytáhla otázku Venkovská regionální próza. „Člověk kvůli nervozitě zmatkuje, ale jinak to jde,“ mínila poté, co si vyměnila místo s Adélou Veselou, která se pustila do definice faktoriálu.

„Jako na každém počátku jsem pozitivně naladěná a věřím v dobré výsledky,“ konstatovala ředitelka školy Drahoslava Rancová. „I když u některých studentů bude možná dost záležet na štěstí a na tom, jak jsou komunikativní,“ odhadoval Pavel Benedikt, zástupce ředitelky. „To se ale příští rok změní. Celý systém maturit bude úplně jiný. Předmětové komise se shodly, že ve většině předmětů se bude maturovat písemně,“ dodala ředitelka.

Komise společeských věd ale například stále preferuje ústní způsob, jiné, třeba pro zeměpis, kombinovanou formu. „Z českého a cizího jazyka, jak je předepsané, zůstaneme u ústního zkoušení,“ doplnila Rancová.

VIDEO PŘIPRAVUJEME!