„Dávají k novinách i dražší a ani ne půl roku staré filmy, jako například Gójovy přízraky,“ postěžovala si Neckářová s tím, že lidé si raději pořídí skoro novinku v obchodě za pár korun než aby si ji za podobnou cenu jen půjčili. „Záleží samozřejmě na kvalitě záznamu, ale to je sběratelům jedno,“ uvedla.

Úbytek zákazníků pociťují i další rokycanští provozovatelé. „Pokles tu určitě je. Odhadem tak o dvacet procent,“ uvedl Martin Pražský z videopůjčovny Merkur, který připisuje podíl viny také kabelovým televizím s pestrou nabídkou programů.

Zlevnit půjčovné, aby nalákali zákazníky, podnikatelé nemohou. „Půjčení stojí třicet korun. Aby se nám film, který koupíme asi za devět set, zaplatil, musí se půjčit několikrát. A to se většinou neděje, zájem je o něj prvních čtrnáct dní, co se objeví,“ řekl Pražský s tím, že film může navíc někdo poškodit nebo ho vůbec nevrátí.

Ani ve videopůjčovně na Masarykově náměstí se k tomuto kroku nechystají. „Museli jsme dokonce zkrátit otevírací dobu. Náklady byly větší než výdělky,“ konstatovala Neckářová.

Obchodníci, kteří tisk s levnými DVD nabízejí, zájem zákazníků potvrzují. „Prodávají se dobře,“ uvedla například Blažena Heroldová, majitelka potravin H+H junior.

Jednou ze sběratelek je také Renata Tytlová. „Kupuji hlavně pohádky. Nejsou drahé a děti se mohou na ně podívat kdykoliv,“ sdělila.

Přesto se najdou tací, kteří navštěvují videopůjčovny pravidelně. „Nechci mít doma spousty DVD. Kouknu se ráda na novinku a jednou mi to stačí,“ řekla Šárka Procházková.