Poslední červnový den je pro Rokycany významný. V restauraci na Rašínově dojde ve čtvrtek po sedmnácté hodině ke slavnostnímu naražení první Stočeské várky. Cesta k vaření speciálního a hlavně místního piva byla ovšem dlouhá a trnitá.

Trojice majitelů hýřila nápadyU Stočesů. To byl, je a určitě bude mezi pivaři pojem. Po sametové revoluci zařízení měnilo několikrát majitele.
Naposledy v dubnu loňského roku, kdy se vlády ujala trojice přemýšlivých mladých mužů Tomáš Grimm, Petr Janda, Michal Celunda. „V hlavách nám uzrál nápad udělat z téhle oblíbené hospůdky vlastní minipivovar pro širší klientelu,“ zdůraznil Tomáš Grimm. Vypravil se na zkušenou do Mostu, kde u kamaráda v Kahanu vše pečlivě zapisoval, hodnotil a po návratu s kolegy realizoval.

Štamgasti žíznili pouhý měsícRekonstrukce – mimochodem za více než čtyři miliony korun – se U Stočesů ujali pracovníci Vesmontu a šibeniční termín zvládli. Během měsíce se restaurace změnila k nepoznání. Zmizela původní kuchyně a místo ní byly instalovány měděná varna na dvě stě litrů i čtyři spilky (každá na 400 litrů). Zlatý mok už tu zraje necelý měsíc.

Interiér vylepšilo nové obložení z amerického ořechu i drásaného jasanu a pokud jde o vstupní prostor, prokouklo posezení na předzahrádce. Inovace se nevyhnula ani sociálnímu zázemí. Právě ve zmíněných severních Čechách se narodil nápad s krájenými pomeranči, takže zpravidla nevábné místo je U Stočesů provoněné. Závěrečnou operací je nová fasáda.

Pivaři ochutnají šest druhů
Součástí podnikatelského záměru byl příchod zkušeného sládka. Orientuje se na kvasnicová piva plzeňského typu podle staročeských receptur.
Návštěvníci si tak mohou vybrat hned první den ze šesti druhů oblíbeného nápoje. „Budou to Stočeská jedenáctka, dvanáctistupňové pivo Patriot, polotmavý Řepiš rovněž s dvanácti stupni a stejně silný je tmavý Hutník. Kromě toho připravíme pšeničnou dvanáctku i pivo s vůní po meruňkách,“ slibuje před premiérou Grimm.

Součástí čtvrteční ´vernisáže´ budou soutěže (jak jinak než s pivní tématikou), grilované speciality a hudební produkce skupiny Švejk band.

Něco z historie vaření piva ve městěRokycanští (ale pochopitelně i přespolní) ochutnají své pivo po dlouhých 84 letech. V historických dokumentech jsme našli zmínku o pivovaru na Pražském předměstí z roku 1901. Přestal fungovat roku 1927, kdy nový majitel z jihoplzeňských Štěnovic usoudil, že výroba piva je tu nerentabilní a z areálu se staly sklady.

Zajímavá je také minulost původního měšťanského pivovaru ve Spilce. Byl přestavěn v roce 1925 na levné obecní byty.