VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrtošivé počasí značně komplikuje žně

Rokycansko – Počasí žně zpozdilo. První ječmeny mají většinou zemědělci pod střechou, ale další druhy obilovin potřebují ještě dozrát.

21.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Foto: Deník

„V sobotu jsme dodělali ozimé ječmeny, v pondělí senáže, teď až na hnojení pod řepky je v polních pracích přestávka,“ sdělil ředitel Příkosické zemědělské, a. s., Ladislav Vágner. Dodal, že ostatní plodiny, například pšenice a řepky, které chtěli sekat následně, nejsou ještě zralé. Sluníčko tedy určí, kdy budou moci žně pokračovat.

Zatím sklizeň stopli i Kladrubští. Posekali ozimé ječmeny, asi ze čtyři sta hektarů, ale s výnosem spokojeni nejsou. Stejně jako jsme minule slyšeli v Příkosické, a. s., nedostatek vláhy na jaře se i u nich postaral o řídké osení s málo odnožemi a nevalným zrnem. „Později zrající plodiny to sice díky červnovým dešťům trochu dohnaly, aleani zrno pšenic a jarních ječmenů či řepkové semeno se příliš nenalily. Navíc kvůli panujícímu počasí dozrávají pomaleji,“ uvedl agronom Václav Spurný. Dodal, že příští týden by snad ve žních mohli pokračovat, záleží ale hodně na počasí.

„Během středeční noci třeba spadlo dvacet milimetrů vody, to bychom do polí s těžkou technikou stejně nemohli,“ podotkl Spurný. Po neděli by rádi začali se sečemi řepky, kterých mají 570 hektarů, a postupně zbude dožít obilí ještě z dalších zhruba asi 1600 hektarů.

Skoro sedmdesát procent ječmene, tedy přibližně dvě stě hektarů, požali ve Zbirožské, a. s. Klimatické změny je ale donutily práci zastavit. „Včera kombajny ještě vyjely. Teď už jsme ale vše zastavili. Důvod je jasný, meteorologické prognózy nejsou vůbec příznivé,“ konstatoval ředitel Jakub Červenka. Pokud počasí dovolí, vydají se stroje do polí příští úterý nebo středu.

Obavy z možných škod ale Zbirožští nemají. „Větší problémy nečekáme. Komplikace by samozřejmě mohly způsobit kroupy, ale ty snad nepřijdou,“ doufá Červenka.
Po ječmeni se zaměstnanci vrhnou na tři sta hektarů řepky.

21.7.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volduchy a Mirošov se radovaly v Břasích

Volduchy a Mirošov se radovaly v Břasích

Koncert Unique

Unique zve zítra na Střelnici

Rondu patřil Klub komorní kultury

Rokycany - Dvakrát se ve čtvrtek Základní škola TGM postarala o zábavu v Klubu komorní kultury Rokycan.

Zlato putovalo z Rokycan na jižní Moravu

Rokycany – Jedenáct záchranářských týmů z České republiky, Slovenska a Maďarska se představilo během čtvrtka při atraktivní soutěži ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Z pátého místa na MS je Vytiska nadšený

Sušice – Obdivuhodný výkon předvedl strongman Jiří Vytiska ze Sušice na mistrovství světa v Log Liftu Strongman Champions League a overhead disciplínách v Litvě. Přivezl páté místo a stal se zatím jediným Čechem, který se této soutěže zúčastnil.

Knihovníci ze dvou krajů dnes poznávají Rokycany

Rokycany – Knihovníky Plzeňského a Jihočeského kraje, kteří tráví na Rokycansku čas od čtvrtka (o program se postarali též v Radnicích a Stupně), dnes hostí jejich kolegové z Městské knihovny Rokycan.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies