VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z patnácti cizinců se stali Češi

Rokycany - Rokycanští loni udělili státní občanství Rumunům, Ukrajincům, Arménům atd.

25.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Státní občanství je souhrnem práv a povinností, které je každý občan konkrétního státu povinen dodržovat. Je to osobní právní poměr fyzické osoby k určitému státu. Kromě pojmu státní občanství je používán i výraz státní příslušnost.

V obvodu úřadu s rozšířenou působností Rokycany získalo v uplynulém roce 2010 v souladu s platnými právními předpisy formou udělení státní občanství celkem 15 cizinců, z tohoto počtu 3 nezletilé děti. Jednalo se o bývalé státní občany Rumunska, Ukrajiny, Arménie, ale i Chorvatska nebo Tunisu.

Nabytí státního občanství se stává pro každého účinným až okamžikem složení státoobčanského slibu. Slib žadatelé skládají před tajemníkem MěÚ Rokycany. Jeho přesné znění, které je stanoveno zákonem, přednese vedoucí správního odboru, žadatel jej stvrdí přiložením ruky na Ústavu České republiky a slovem „slibuji“. Zároveň společně s tajemníkem slib podepíší. Celý obřad probíhá ve slavnostním duchu pod zástavou České republiky a za zvuků Smetanovy skladby Vltava. Po oficiální části obřadu obdrží každý novopečený český občan z rukou tajemníka MěÚ Rokycany drobný dárek s tématikou města Rokycany, ženy jsou obdarovány květinou. Závěrem následuje krátké neformální posezení, v rámci kterého je zúčastněným předána pamětní listina a zároveň fotodokumentace pořízená v průběhu obřadu.

Složení státoobčanského slibu je již pouze tzv. „třešničkou na dortu“, protože každý, kdo tento slib skládá, musí předem splňovat zákonem stanovené podmínky, jako je například minimálně 5 let trvalého pobytu na území ČR, znalost českého jazyka, beztrestnost, a další – kromě jiného i propuštění z dosavadního státního svazku. Žádost se podává na krajském úřadu příslušném podle místa trvalého bydliště, odkud je po doložení veškerých náležitostí postoupena k vyřízení na MV ČR. Samotné řízení k získání českého státního občanství trvá jeden až dva roky.

25.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Kracík

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Ilustrační foto

Z pumpy v Mlečicích zmizel tabák i hotovost za 100 tisíc

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Veteránistům z Loučimi, Kdyně i Domažlic se letos dařilo

Babylon – Při vyhlašování výsledků 43. ročníku Jízdy spolehlivosti historických vozidel zazněla také několikrát jména účastníků z Domažlicka.

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Čtvrteční odveta play-off začíná v Larnace v 18.00 hodin SEČ.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení