Pavel Černý, představitel rokycanské firmy Rumpold–R, je přesvědčen, že se firma o podřízené stará dobře. „Lidem dotujeme stravné a vybraní zaměstnanci mohou používat služební automobil i mobilní telefon. Uvažujeme o týdnu dovolené navíc, ale vše je v jednání,“ řekl Černý. Tato společnost zabývající se svozem a ukládáním odpadu zkoušela rovněž příspěvek na penzijní a životní pojištění, jenže to se neosvědčilo.

Obdobný trend jsme zaznamenali v rokycanské firmě Eugen Wexler, orientované na automobilový průmysl. „Lidé u nás chtějí peníze na ruku, takže od připojištění na důchod jsme upustili,“ konstatoval Petr Krob. Pokrmy do fabriky jsou dováženy a strávníci hradí jen polovinu ceny. Pravidlem je úhrada za tělocvičnu a za vstupné na divadelní a sportovní události. „Mám za to, že mezi výhody lze zařadit i třináctý plat. Všichni, kteří na něj měli nárok, se ho dočkali i v závěru minulého roku, a to v rámci podílu na úspěšném hospodaření,“ zdůraznil Krob.

Celou škálu výhod nabízí svým zaměstnancům také společnost Carrier, která na Rokycansku vybudovala závod v Mýtě. „Naším cílem je aktivní, motivovaný a spokojený zaměstnanec,“ uvedla mluvčí firmy Zuzana Heroldová s tím, že svým pracovníkům tento zaměstnavatel přispívá každoročně 5000 korunami na dovolenou, 666 korunami měsíčně dotuje životní pojištění a hradí 55 procent ceny závodního stravování.

„Kromě toho nabízíme preventivní zdravotní prohlídky v závodní ordinaci zdarma, zdarma poskytujeme lidem dopravu do práce nebo zvláštní dny volna pro příležitost svatby či stěhování,“ sdělila Heroldová, podle které se firma snaží také podporovat vzdělávání zaměstnanců, a to jazykové i vysokoškolské.
Zaměstnanci hrádeckých železáren mají výhody potvrzené novou kolektivní smlouvou.

„Ta všem zaručuje zvýšení příspěvku na penzijní připojištění a životní pojištění, růst příspěvku na stravování i vyšší příspěvky zaměstnavatele na letní a zimní rekreace dětí zaměstnanců,“ uvedla Marcela Mrázková, projektová ředitelka holdinu Z–group, pod který patří také železárny v Hrádku.

Bez benefitů nejsou ani lidé z úřadů. Například rokycanská radnice dotuje svým pracovníkům podle místostarostky Marie Hlávkové stravenky, a to i ze sociálního fondu, čímž se cena stravného pro zaměstnance ještě snižuje. „Ze sociálního fondu přispíváme také na zájezdy do divadla, na sportovní aktivity, vitamíny a na dovolenou, poskytujeme z něj rovněž bezúročné půjčky,“ řekla Hlávková.