Tím vyvrcholila šestiměsíční etapa, kterou společnost Teen chalenge zajišťovala ve spolupráci s Evropskou unií. „V našem centru je pobyt dobrovolný. Výuky se zúčastnilo více klientů, ale na pětasedmdesátiprocentní účast všichni nedosáhli. Čtrnáct z nich však závěrečné testy absolvovalo úspěšně,“ vypočítával Petr Balous, vedoucí programu.

„Když jsem sem přišel, nevěděl jsem, jak se počítač ovládá,“ svěřil se Zdeněk Koudelka. „Teď si umím vytvořit svou vlastní složku, text i tabulky a rozšiřuji si obzory prací s internetem. Je to dobrý pocit, určitě tím získávám sebevědomí, že po prodělaném martyriu na tom nejsem ještě tak špatně, abych se nemohl něco naučit,“ dodal mladý muž, kterého alkoholismus stál hodně. „O Vršíčku jsem se dozvěděl při léčení v Dobřanech. Nesnaží se tu člověka jen vyabstinovat, cílem je připravit nás zase do života.

“Podle koordinátorky projektu Ivony Pavelkové je třeba uzdravit zanedbané, naučit se odbourat traumata a vypořádávat se se zátěží z minulosti. „Nutné je i vštěpovat a posilovat pravidla a pracovní návyky či učit se znova žít ve vztazích a něčemu věřit… je toho spousta,“ uváděla nás do obrazu.
„Cílená práce s počítačem je záchytným bodem, který může člověka vzpamatovávajícího se z drogové závislosti posunout na cestě k návratu do běžného života,“ shodují se psychologové.

„Každá systematická činnost je v tomto směru velmi pozitivní. A jelikož počítače jsou dnes součástí skoro všech profesí, je znalost jejich ovládání i potřebná,“ zdůraznil doktor Václav Stehlík.

“Stále sílící tlak na elektronickou komunikaci byl hlavním důvodem, proč jsme se s klienty pustili i do programu počítačové gramotnosti,“ zdůraznil Balous. „Někteří poprvé sedají k počítači. Je potřeba, aby byli schopni obstát ve všech úrovních života, až odtud odejdou. Navíc se nabyté sebevědomí promítne zpětně do zlepšení jejich zdraví,“ dodal. Dnes jsou klienti centra schopni hledat na stránkách úřadu práce nabídky, pomocí počítače dokáží komunikovat, ať už jde o zasílání životopisu a nabídek potenciálnímu zaměstnavateli, anebo udržování styku s rodinou. Na známky jim totiž ze sociálních dávek po úhradě nutného příliš nezbude. „Tím raději jsou za počítačovou možnost styku, kterou jim samozřejmě umožňujeme,“ říká Balous.

„Jsem programátor a když mě požádali, abych se ujal výuky na počítačích, trochu jsem se obával. Ale lidé mě tu překvapili. Nepředpokládal jsem, že se budou chovat, jak se chovali. Někteří to mohou s počítači dotáhnout daleko,“ zastává názor lektor Jiří Štěpina.

„Pokud se po odchodu odsud dostanu k nějaké kancelářské práci, certifikát o absolvování kurzu bude určitě pro mě plusem,“ míní Marek Smutný. „Jeden podobný už mám, od Úřadu práce v Ústí. Tenhle od Evropské unie ho umocní. Je mi třiadvacet a hodně pociťuji, o co přicházím,“ uvedl mladík, zbavující se u Litohlav závislosti na pervitin.

„Kurz končí, vybavení ovšem zůstává. Podmínkou ale je tři roky pokračovat v práci. Už to bude za naše peníze, ale po zkušenostech, které činnost přinesla, bychom pokračovali určitě i bez dané podmínky,“ sdělila Ivona Pavelková.