VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci už počítají ztráty

Rokycansko - Deště ztěžují žně, často nelze vyjet do rozmoklých polí a kvalita obilí klesá.

10.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Klára Mrázová

Místo pod střechou mají zemědělci většinu obilí ještě na polích. Počasí letošního léta zatím sečím vůbec nepřálo a ani další prognózy nejsou nejlepší. Vítaná je každá chvíle, kdy plochy trochu vyschnou a kombajny mohou do polí.

„Je mokro, do obilí se nedá pořádně vjet. I když někde byla sobota pěkná, my tu měli pořádnou přepršku a v neděli lilo. Doufám, že se počasí nezkazí, během úterka chceme ve žních pokračovat,“ sdělil ředitel Příkosické zemědělské, a. s., Ladislav Vágner. „Asi ze tří set hektarů máme sklizené ozimé ječmeny a zhruba ze čtyř set šedesáti řepky. Začínáme sekat pšenice, těch máme na sedm set hektarů, a jarní ječmeny, kterých je asi šest set hektarů. Pak nás čeká ještě sto dalších, a to triticale,“ vypočítával.

Přes mokra zatím obilí naštěstí neplesniví, ale obava z toho panuje. „Už jsme si jistí, že pšenice potravinářskou kvalitu mít nebude, jen krmnou. Jedině by se ještě někde mohlo stát, že určité plochy nebyly dozrálé. U nich je naděje, že deště přestály bez úhony a ztráty kvality,“ podotkl Vágner. V dané souvislosti se nezdržel ani výtky k politikům. „Berou zemědělství na lehkou váhu a nastavovat mu podobné mantinely jako pro fabriky, je nesmysl. Má přece biologický charakter, je závislé na počasí. Tyhle žně to jasně dokreslují,“ poukázal.

V Kladrubské, a. s., také ´chytají´ každou hezkou chvilku. V sobotu to zkusili, ale déšť snahu zmařil, a tak čtyři kombajny společnosti začaly pole opět brázdit až v průběhu pondělka a včera pokračovaly. „Snad nás to nevyžene,“ zvažoval hlavní agronom Václav Spurný. „I tak je zrní mokré, všechno se dosušuje,“ podotkl roztrpčeně. Momentálně pospíchají s kosením pšenic, jimiž mají oseto 1160 hektarů. Průměrná výnosnost je zatím 5 tun na hektar. Kvalita ale šla dolů, vesměs je pouze krmná. Řepky z 570 ha už Kladrubští dostali pod střechu a také ozimé ječmeny (420 ha), které přišly na řadu jako první. Na sklizeň ještě čeká 460 ha jarních ječmenů, 120 ha ovsů, 60 ha hrachu a asi 40 hektarů hořčice.

„Situace opravdu nevypadá vůbec dobře. Obilí totiž nestačí kvůli počasí vysychat,“ sdělil agronom Zbirožské, a.s., Vladimír Balák. Obavy o ječmen, řepku nebo hrách už sice nemají, zato pšenice a triticale jsou ještě v ohrožení. „Zatím máme sklizeno zhruba třicet procent pšenice. Jedná se asi o dvě stě pět hektarů z celkových téměř sedmi set. I když minulé léto také dost pršelo, pak byly týdny horka, což zemědělcům hodně pomohlo,“ mínil agronom. Meteorologické prognózy jsou ovšem letos méně příznivé. Plánem Zbirožské, a.s., je sklidit do konce srpna. Jaká bude skutečná realita, je zatím ve hvězdách. „Nevím, zdali termín stihneme. Vzhledem k okolnostem si myslím, že se nám to podaří až v polovině září,“ uvažoval Balák. Největší škody ale voda napáchala právě na kvalitě samotných obilnin. „Finanční, ale i potravinářské ztráty jsou už teď. Část sklizně se, bohužel, použije jen na krmení,“ uzavřel agronom.

10.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hřešihlavští slaví hned dvě jubilea

Ilustrační foto.

V Radnicích pokračují trhy

Fotbalisté Rokycan B zahajíli vítězně

Rokycany – Rezervní celek FC Rokycany opět poznává radost z výher. Třikrát uspěl v přípravě (Zbiroh, Příkosice, Strašice) a naplno bodoval i v premiéře 1. A třídy mužů.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

V Kařezu bourají obecní dům

Kařez – Začátkem týdne začalo v Kařeze, naproti nákupnímu středisku, plánované bourání obecního bytu. K demolici muselo dojít kvůli výstavbě nové hasičské zbrojnice, jíž by překážel.

Hasiči z Podmokel představí nový vůz

Podmokly – Křest vozidla Mercedes Sprinter je v obci na severu přichystán na sobotu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení