„Kromě záchranářské činnosti se snažíme i o praktickou pomoc přikrmováním. Ne vždy však přijde včas. V poslední době jsme se setkali například s uhynulými dravci, volavkami nebo srnčí zvěří. Výjimkou nejsou ani další druhy, třeba drobné ptactvo,“ informoval Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

Déletrvající nízké teploty a vysoká sněhová pokrývka je podle něj velkou prověrkou všech živočichů v přírodě. „Krušné chvíle prožívají především sovy a dravci. Zejména je lze v těchto dnech vidět v blízkosti silnic či polí a luk, kde se snaží uchvátit kořist,“ uvedl Moulis.

Záměrné vyhledávání okrajů cest se ale nemusí dravcům mnohdy vyplatit. „Kromě stromů, z nichž mají dobrý výhled a pocit bezpečí, je zde fakt, že příkopy kolem silnic jsou díky zimní údržbě rychleji zbavené sněhu. A tak lákají hraboše, za kterými se dravci stahují. Ne všichni však přežijí. Mohou se totiž střetnout s vozidlem,“ vysvětlil Moulis. I řadu těchto případů řešili v posledních dnech rokycanští ochránci přírody.

Pokud by chtěl někdo pomoci živočichům vlastním přikrmováním, doporučuje Moulis domluvit se s ochránci přírody nebo myslivci. „Přikrmování má své zásady. Jestliže je prováděno nesprávně, může způsobit příjemcům i velmi vážné zdravotní potíže. Ty někdy končí dokonce i smrtí. Vše je tedy nutné dělat s rozumem,“ varuje Moulis.