VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znalce historie zaskočilo rozlišování mincí

Rokycany - Jedenačtyřicátý ročník dějepisné olympiády měl nebývalé zaměření, okresní kolo tak pro mnohé představovalo úskalí.

2.2.2012
SDÍLEJ:

Mezi 24 účastníky okresního kola dějepisné olympiády včera patřili i Petr Šrámek, Jan Sobotka a Hana Szobonyová. K nejneoblíbenějším se řadily všeobecně otázky vztahující se k numismatice a bankovnictví.Foto: Deník/ Božena Šopejstalová

Své znalosti historie včera poměřovali žáci základních škol a jejich vrstevníci z gymnázia. Klání se konalo v Domě dětí a mládeže. Zaměření 41. dějepisné olympiády účastníky ale překvapilo. Znělo: V bohatství i chudobě aneb Osobnosti k nezaplacení. Dvaatřicet otázek soutěže se zaměřilo hlavně na měnu a obchod. „Rozsah látky byl široký, od starého Řecka a Říma až po socialismus. Poslední úkol se totiž týkal bonů,“ informovala Ladislava Šnajdrová, předsedkyně poroty, jejímiž dalšími členy byli Marie Šváchová a Zdeněk Záhrobský.

Deváťák Petr Šrámek ze ZŠ Mirošov za nejtěžší považoval rozlišování mincí. Hana Szobonyová z téže třídy i školy se zase na sebe trochu zlobila, že
v ukázce o šňůrce granátů se zavěšeným stříbrným penízem s podobiznou Josefa císaře a Marie Terezie nepoznala úryvek z Babičky. Rodinný vztah panovníků jí už ale problém nečinil. Osmák Honza Sobotka z Hrádku konstatoval: „Nejhorší bylo na místě se rozpomenout, souvislosti mi docházely postupně.“„Starověk a krach na newyorské bur- ze považuji z témat asi za nejlehčí. Nejtěžší se mi zdálo rozpoznat, o jaké mince se jedná,“ poměřoval deváťák Petr Zeman ze ZŠ Stupno. „Pro mě zase nejproblematičtější asi bylo vypořádat se s látkou o Velké Británii, hlavně s viktoriánskou dobou,“ mínil jeho mladší spolužák Tomáš Zikmund. „Anglie byla těžká,“ souhlasila i Linda Šternerová z rokycanské ZŠ Čechova (9. C). „Celkově mě překvapilo, že do olympiády dali i dvacáté století. Naproti tomu mě zaujalo zařazení numismatiky, jenže to se dá obtížně naučit,“ posuzovala. „Určitě bych se ale přikláněla k větší čitelnosti obrázků, špatně šly rozeznávat,“ podotkla Eliška Rousková z téže školy. „Naproti tomu mě potěšilo zařazení tématu Alois Rašín, o němž jsme se nedávno učili. Jinak mi zadání moc nesedlo. Lišilo se od školního kola, takže to nás na okresní klání nepřipravilo,“ mínila.

Ze čtyřiadvaceti soutěžících, kteří se olympiády zúčastnili, si nejlépe vedl Josef Huml ze Strašic. Dosáhl 68 bodů z 90 možných. Peníze a obchod v zadání udělaly své, bodové ztráty účastníků narůstaly. Jako druhý se ziskem 61 bodů umístil Marek Bistřický z gymnázia. O pomyslný bronz se dělí Michaela Ševicová
s Pavlem Krausem. Dosáhli ho šedesátibodovým výsledkem.

Autor: Božena Šopejstalová

2.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Fotbalisté Mýta podlehli Tachovu

Ilustrační foto.

U Rokycan našli v lese oběšence

Vondráčková se chystá do Liblína

Liblín – Sobotní slavnosti městyse Liblín začínají v poledne. Na nádvoří koncertuje dechovka Pavla Saka, vystoupí malí hasiči z Němčovic i uživatelé DSS, zazní muzikálové melodie a od 18 hodin zpívají Andílci.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Část Soukenické bude od 17. do 23. srpna zavřená

Rokycany – Týdenní zkouška trpělivosti čeká od zítřka motoristy v centru okresního města. Od 17. do 23. srpna bude úplně uzavřena ulice Soukenická v úseku od Nerudova náměstí s křižovatkou Raisova až k mostu přes Klabavu. Důvodem frézování a pokládky živičného krytu.

Házenkářské naděje vyrazí na Šumavu

Rokycany – Házenkářské naděje HK Rokycany jsou v přípravě na sezonu hodně aktivní. Starší a mladší žáci odjíždějí ve druhé polovině srpna na soustředění do šumavského Rohanova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení