„Padlo už 189 hektarů ozimých ječmenů. Ještě padesát je třeba dosekat a potom 400 hektarů řepky,“ informoval ředitel společnosti Jakub Červenka. Počasí sice zemědělcům přestalo zčásti přát, ale pokud se výrazně nezmění k horšímu, už jsou téměř zralé i další lány. „Do týdne bychom mohli začít s pšenicemi, potom na řadu přijde triticale, jarní ječmeny a ovsy,“ vyjmenovával ředitel. Záleží i na stavu techniky. Do sklizně jsou od rána do večera nasazovány tři kombajny.

Také Osecká zemědělská má za sebou 350 hektarů ozimých ječmenů. „Teď začínáme řepky, je jich 850 hektarů,“ sdělil ředitel František Kraft. „Když počasí dá, v pon– dělí se pustíme do pšenic, máme je na tisíci a třech stech hektarech,“ dodal. Na pozemcích se činí čtyři kombajny. Výkupní ceny obilí považuje ředitel za lepší než vloni, výnosy jsou ale podle něj nižší. „Postarala se o to celá souhra počasí od jara do sklizně,“ konstatoval.

Ani šéf Příkosické zemědělské, a. s., Ladislav Vágner si letos na výkupní ceny nestěžuje. „Zájem o komodity je, ceny se – patrně vlivem přísušku, který způsobil, že sklizeň nebude tak dobrá, trochu zvedly,“ potvrdil. Prozatím mají Příkosičtí posečených zhruba 330 hektarů ozimých ječmenů, s výnosem kolem 4,5 tuny na hektar, a zatím čekají, až ještě víc dozrají a trochu oschnou řepky.

„Potřebovali bychom tak dva dny s teplotami osmadvacet až třicet stupňů. Řepky máme přibližně na pěti stech dvanácti hektarech a předpokládám, že tak do týdne do nich vjedeme,“ sdělil Vágner. Úrodu sklízejí za pomoci šesti kombajnů.

Velký žňový nápor ředitel předpokládá během deseti dnů, kdy by podle odhadu mohly dozrát i pšenice a jarní ječmeny. Dohromady tak přibude na 1300 dalších hektarů sklizňových ploch.