VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvěř ve volné přírodě začíná umírat vysílením

Rokycany - Vysoká sněhová pokrývka je pastí pro zvířata. Lesáci, myslivci a ochránci přírody mají napilno.

27.2.2009
SDÍLEJ:

Srnky teď hledají potravu pod sněhem na polích. Foto: Pavel Moulis

Pavla Moulise ze Stanice handicapovaných živočichů ve Švermově ulici jsme se zeptali:
Nakolik v této době už zvěř strádá ?
„Při svých pochůzkách přírodou se téměř denně přesvědčujeme, jak moc už teď , koncem února, mráz a sněhová pokrývka zvěři ve volné přírodě škodí. Smrt z vysílení je nyní mezi ní nezřídkým jevem. Díky pochopení lidí, kteří přispěli i do veřejné sbírky na pomoc zvířatům v nouzi, se však neštěstí občas podaří zabránit.“

Vítají lesní hospodáři pomoc zájemců, kteří se vydávají do lesa přikrmovat?
„Ano, ale má to i své úskalí. Lidé by se dopředu měli informovat, co je pro zvěř vhodné. Téměř stejně důležité jako přikrmování je i zachování klidu v přírodě. Tukové zásoby živočichů, získané v době hojnosti, rychle ubývají a těžko se nahrazují. Proto je nutné zachovávat v přírodě klid, aby se zvěř nevyplašila a neplýtvala energií. Nepouštět psy v místech, kde by se mohla vyskytovat – v blízkosti houštin, rákosí a jiného přirozeného úkrytu. Opatrnosti je třeba i při provozování zimních sportů,“ radí Moulis.

Jak jsou na tom ptáci?
„V této době v přírodě hodně trpí také dravci, sovy a volavky. Přirozenou potravu, hraboše, totiž chrání vrstva zmrzlého sněhu. Dravce občas vidíme bezradně sedět v blízkosti silnic, jak se snaží na obnažených příkopech nějakou myš ulovit. Vybírají si i sloupy vysokého napětí, které je lákají výhledem do okolí. Paradoxně však právě na nich nezřídka nalézají i smrt.
Také volavky občas na polích nehnutě číhají na kořist. Častěji však pobývají v blízkosti nezamrzajících vod. Teď ale, bohužel, nacházíme leckdy uhynulé jedince.“

Přestože lesníci, myslivci i jiní plní krmelce, je vidět houfy srnek hledajících obživu po polích…
„Srnčí zvěř se na polích velmi často brodí sněhem a hledá potravu. V jejím případě obzvlášť platí pravidlo nevyrušování. Zejména nyní, kdy se v tělech samic začíná vyvíjet nový život.“

Podpořit činnost rokycanských ochránců přírody, je možné odesláním dárcovské sms na telefonní číslo 87777, ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY. Cena DMS je 30 Kč, nebo zaslat finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01. Jedná se o podporu veřejné sbírky Zvíře v nouzi, jejímž cílem je zajištění dostatečného množství finančních prostředků na činnost záchranné stanice působící na Rokycansku, Hořovicku a Berounsku.

Autor: Božena Šopejstalová

27.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ilustrační foto

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Bezdomovec zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Rokycansko - Oblast Rokycanska nabízí spoustu příležitostí k poznávání a výletům. Jsou lidem ale k dispozici i sociální zařízení, míněno veřejná WC?

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Mýto - Patříte-li k těm, co nezamykají, můžete dopadnout jako majitelé domu z tohoto případu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení