Bubeneč je pražská městská čtvrť na levém břehu Vltavy. Součástí katastru Bubenče je i celý Císařský ostrov, Stromovka (Královská obora) a Výstaviště. Patří sem i fotbalový stadion Sparty a část Vítězného náměstí. A právě zde měl jeden investor téměř 100 let starou nemovitost, kterou se rozhodl přeměnit na svůj domov snů. Přizval si k tomu zkušené a kreativní architekty Jiřího a Terezu Kabelkovi ze Studia Cosmo.

Všechno nové s ohledem na minulost

Jak už to tak u rekonstrukcí starých bytů bývá, přistoupí se ke kompletní opravě, kdy často dochází ke změně dispozice, výměně kuchyně, sociálního zařízení i podlahy a zásahu se nevyhýbají ani dveře či okna.

V interiéru převládá dub a bílá.
Byt v Šumperku pro starší dámu září elegancí a má i své zvláštnosti

„Ve výběru materiálů a barev jsme v návrhu navázali na původní prvky bytu. Inspirovali jsme se především bíle lakovanými dveřmi a okny s mosaznými kličkami nebo typickými dubovými parketami,“ popsal architekt Jiří Kabelka.

Zelené zádveří bránou do bytu

Tereza Kabelková dále přiblížila, že v jednotce s podlahovou plochou něco přes 100 metrů čtverečních byly vybourány všechny stěny až na ty nosné. Mělo to i ten efekt, že vznikla také velkorysá chodba, která je podle ní spíše spojujícím prvkem celého bytu než pouhým komunikačním prostorem.

„Bránou do bytu je nyní výrazné zelené zádveří s kruhovým zrcadlem. Do chodby se zádveří otevírá velkorysou knihovnou, která poskytuje dostatek prostoru pro knihy i osobní předměty,“ uvedla Tereza Kabelková.


Nahrává se anketa ...

Nika, co lze na noc zavřít

V každém rekonstruovaném bytě se musí i dobře spát a často není dobré mít právě tuto místnost plnou zbytečností. I proto je ložnice maximálně jednoduše řešená.

Stačí vteřiny a pracovní místo v ložnici zmizí.Stačí vteřiny a pracovní místo v ložnici zmizí.Zdroj: se svolením Terezy Kabelkové

„Velká šatní skříň skýtá skryté pracovní místo. Zásuvné dveře skříně odhalí barevnou niku, kterou lze na noc zavřít a vyčistit tak prostor pro spánek,“ popsala Tereza Kabelková. Výbornou záležitostí pak je, že ložnice má také přístup do soukromé koupelny.

V koupelně jako v lázních

Co se týče koupelny, tak ta díky výběru drobného obkladu a oblými rohy navozuje pocit lázní.

„Výběr kulaté mozaiky byl inspirován stářím a velkorysostí bytu. V detailu jsme dbali na mosazné doplňky, niky s betonovými deskami a nepřímé osvětlení,“ vysvětlil architekt Jiří Kabelka.

Bílá kuchyně, dubové podlahy

A jak jsou na tom další části bytu? Těm se nevyhnuly „očišťovací“ práce. „Původní úzké pokoje orientované do ulice jsme propojili širokým otvorem v jeden velký obytný prostor. Bílá kuchyně se stává součástí stěny, zato volně stojící nábytek navazuje na dubové podlahy,“ konstatoval Jiří Kabelka.

Obdélný půdorys „od okna k oknu“ přetíná železobetonová nosná stěna.
Panelákový byt ze skla. Nevídané, co vzniklo na jednom pražském sídlišti

Dominantou obývacího pokoje se vstupem na balkón do ulice je velký obraz. Přehlédnout ani nejde výrazný masivní dubový stůl navržený na míru.