Ruské jednotky se údajně stahují z vojenských cvičení, ministr Sergej Lavrov doporučil za přítomnosti televizních kamer Vladimiru Putinovi dál jednat se Západem.

I prvních patnáct minut tiskové konference německého kancléře Olafa Scholze v Moskvě vypadalo, jako by na ukrajinských hranicích nebyla k útoku připravena většina bojeschopné ruské armády. Ale také jako by Putin nikdy neokupoval Krym, nerozpoutal válku na východní Ukrajině a také, že i ruskou demokracií je vše v nejlepším pořádku.

Luboš Palata
Kolik času zbývá do války? Putin má pistoli odjištěnou

Pak ale Scholz prohlásil, že pro jeho generaci je válka v Evropě nepředstavitelná. A Putin se neudržel a konstatoval, že přece NATO už válku v Evropě rozpoutalo, když v roce 1999 Miloševičovu Jugoslávii donutilo nálety na Bělehrad ke kapitulaci a vyklizení Kosova. Scholz se nedal a odvětil, že Aliance jen zabránila genocidě Albánců v Kosovu. Putin, který prostě musel vyhrát, vytáhl eso a uzavřel hru tvrzením, že genocida je to, k čemu prý ze strany Ukrajiny nyní dochází v Doněcku. Potom už Putinova slova, že Rusko válku nechce, byla tak trochu navíc a nikoho neuklidnila. Možnost, že „zítra bude válka“, kterou rozpoutá Rusko, proto trvá. Jen nevíme, zda to „zítra“ je už zítra, nebo za měsíc, či rok.