VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KVĚTA MATĚJOVCOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Povolení nedostanou

BRDY - Přes dva týdny už tráví na kótě 718 – místě, které vláda vybrala pro stavbu zamýšleného amerického radaru – aktivisté Greenpeace. Mluvčí vojenské policie Jan Čermák upozorňuje, že tak porušují zákon. Nemají totiž povolení ke vstupu do vojenského prostoru.

Mirošovku čeká výluka

ROKYCANSKO - Od pondělí 12. května až do čtvrtka musejí cestující na lokální trati Rokycany – Nezvěstice počítat s výlukou. České dráhy totiž na tento termín naplánovaly nutnou údržbu. Náhradní přepravu zajistí autobusy.

Hrabětovy Hořovice mají vítěze

HOŘOVICE - Víkendové už osmé bienále literární soutěže Hořovice Václava Hraběte má vítěze.

Rokycany oslaví osvobození

ROKYCANY - Přátelské setkání k 63. výročí osvobození Československa chystá ve čtvrtek 8. května město Rokycany a Nadace pozemního vojska Armády České republiky.

Návštěvníci výstavy mohou exponáty prozkoumat

ROKYCANY - Výstavu, na které nejsou exponáty nedotknutelné, naopak - je žádoucí si vystavené předměty osahat, potěžkat si je a ohmatat jejich tvar, hostí od středy rokycanské Muzeum dr. Bohuslava Horáka

Čížkov a Vísky mají dotaci

PLZEŇ, BRDY - Jen dvě ze čtrnácti obcí Plzeňského kraje, které vláda zařadila do svého programu rozvoje obcí v okolí Brd, využily krajem nabídnuté zvýhodnění.

Ve školkách by potřebovali slovníky pro batolata

ROKYCANY/VOLDUCHY - Tety v rokycanské soukromé Mateřské škole Harmonie by se měly stát polygloty. Ve školce se totiž od poloviny 90. let minulého století střídají ratolesti mnoha národností. Většinou jsou to podle majitelky školky Aleny Rázkové Slováci a Němci. Ve školce si už ale museli nebo musí poradit s malými Vietnamci, Ukrajinci, Angličany či Francouzi.

Greenpeace vyrazí do okolí

BRDY - Do okolních obcí plánují ve středu vyrazit dvě skupiny aktivistů Greenpeace, kteří se v pondělí utábořili na kótě 718 - místě, které vláda vybrala pro plánovaný radar americké protiraketové obrany.

Aktivisté na kótě strávili noc

BRDY - Nevzdáme to, říkají po prvním deštivém dni na kótě 718 aktivisté Greenpeace. Tři z nich dokonce strávili noc na plošinách vysoko v korunách stromů. Greenpeace místo, které vláda ve vojenském újezdu Brdy vybrala pro stavbu plánovaného amerického radaru, obsadili už v pondělí dopoledne. Chtějí na něm v příštích dnech vystavět Most setkání.

Greenpeace obsadili Míšov

MÍŠOV - Přímo na kótě 718 rozbili tábor aktivisté zGreenpeace

Hasicí přístroj zachránil dům v Ostrovci

ROKYCANSKO - Na devatenáct požárů napočítali hasiči za první čtvrtletí letošního roku na Rokycansku. V některých případech elimininovalo vznikající požár použití hasicího přístroje.

Nebezpečí přejezdů způsobují sami šoféři

ROKYCANSKO - Někdy musí strojvedoucí Václav Fiala za směnu i pětkrát brzdit před přejezdy. A to se pohybuje jen na tratích Rokycany – Plzeň a Rokycany – Nezvěstice.

Dravci hynou na sloupech

ROKYCANSKO - Na dvanáct uhynulých dravců zaznamenali minulý týden rokycanští ochránci přírody. Příčinou je podle jejich šéfa Pavla Moulise zásah elektrickým proudem na venkovním elektrickém vedení.

Bez sedačky děti nejedou

ROKYCANSKO - Už jen do 1. května platí v zákonu o pozemních komunikacích výjimka pro přepravu dětí. I drobotinu, přepravovanou auty nebo mikrobusy do devíti míst do škol nebo na sportovní, kulturní a společenské akce, budou muset jejich řidiči upoutat do autosedaček.

V Harmonii soutěžili malí zpěváci

ROKYCANY - Už podesáté se ve čtvrtek v Mateřské škole Harmonie v Rokycanech setkali malí zpěváčci ze školek z okresního města a okolí. Přátelské setkání s písničkou, které vyvrcholilo pěveckou soutěží, sledovala pozorně také Alena Vimrová ze ZUŠ Rokycany. „Hledala tu nové talenty do pěveckého sboru,“ uvedla ředitelka MŠ Harmonie Alena Rázková.

I přísedící od soudu pak dohání práci

ROKYCANY - Součástí senátů, řešících převážně loupeže, přepadení či krádeže, je už šestadvacet let Dáša Kučerová. Už roku 1982 se totiž stala při Okresním soudu v Rokycanech soudkyní z lidu. Ti se po změně režimu stali přísedícími.

Počet pátrání roste i na Rokycansku

ROKYCANSKO - Trauma zažívají blízcí pohřešovaných osob. Někdy je ale podle odborníků zmizení člověka známkou narušených vztahů.

Bušovice chtějí opravit úřad v Sedlecku

BUŠOVICE - Rekonstrukci budovy obecního úřadu v Sedlecku plánují Bušovičtí. Podle starosty Pavla Čechury hodlá obec během příštích dvou měsíců požádat stavební úřad o povolení.

Hraní ničí celé rodiny

ROKYCANY - Zvlášť v centru Rokycan přibývají herny jako houby po dešti. Podle dotázaných občanů to ještě může přinést problémy.

Hořovice patří próze, poezii i publicistice

HOŘOVICE - Na sedmadevadesát mladých autorů z Čech a Moravy se přihlásilo do literární soutěže Hořovice Václava Hraběte 2008. Její VIII. bienále vyvrcholí v Hořovicích první květnový víkend, tedy 2. a 3. května.

Železárny dostaly pokutu

HRÁDEK - Milionovou pokutu udělil Oblastní inspektorát České inspekce životního životního prostředí hrádeckým železárnám za porušení zákona o odpadech. Firma totiž od roku 2005 do loňského června skladovala nebezpečný odpad v zařízení, které nebylo pro tento účel povoleno. Potvrdil to ředitel OI ČIŽP Zbyněk Sevelka i Miroslav Slaný, mluvčí holdingu Z–Group, do něhož železárny spadají.

Ve Žďáru lze podepsat petici za nemocné děti

ROKYCANY - Rokycanská pobočka Centra pro zdravotně postižené sbírá podpisy pod potici nazvanou Právo nemocných dětí na celodenní péči rodičů.

Šoféry připraví o řidičák i zhasnutá světla

ROKYCANSKO - Už nejméně čtyřikrát přistihli policisté na Rokycansku od začátku do poloviny dubna za volantem šoféry bez řidičského oprávnění.

Kominické řemeslo je skoro na vymření

ROKYCANSKO - Sezóna se zvýšeným výskytem požárů komínů, tak hodnotí právě uplynulou zimu krajští profesionální hasiči. Na Rokycansku během ní sice zasahovali profesionálové z Rokycan kvůli požáru sazí jen jednou, a to nedávno v Mirošově, podle odborníků ale může být hůř.

Nejmenší obce kulturu podpořit nemohou

ROKYCANSKO - Mírný nepoměr ve výdajích na kulturu a sport přiznává rokycanský místostarosta Jaroslav Mráz. Město se ale podle jeho slov snaží peníze rozdělit také s ohledem na počet dětí, které jednotlivé organizace žádající o dotace vychovávají. Podle místostarostky Marie Hlávkové ale kultura v okresním městě za sportem nijak nekulhá.

Stráň čeká jarní úklid

ROKYCANY - Ve čtvrtek a znovu v sobotu chystá odbor rozvoje rokycanské radnice spolu s DDM Rokycany a ČSOP Kulíšek už třetí ročník Jarního úklidu Stráně.

Komunisté jdou do Brd

MÍŠOV, ROKYCANSKO - Na dvacet autobusů z celé země vypravují v sobotu do Míšova komunističtí organizátoři protestního pochodu proti umístění americké radarové základny ve Vojenském újezdu Brdy. Podle původních plánů hodlali účastníky pochodu zavést až na kótu 718, armáda je ale za závory nepustí.

Sluníčko ozdobilo slavnost dětské knihy

ROKYCANY - Na slavnostním ceremoniálu k mezinárodnímu dni dětské knihy v Památníku národního písemnictví v Praze se ve středu poprvé představila dětská lidová muzika Sluníčko z Rokycan, a to v nových krojích. Malí muzikanti v památníku vystoupili pod patronací Městské knihovny Rokycany.

Koch: Zákaz by sváděl ke zneužití zbraní

ROKYCANSKO - Na 1935 držitelů zbrojních průkazů evidovala na sklonku minulého roku policie na Rokycansku. Ti mají celkem 4316 registrovaných zbraní.

Den s deníkem: o dopravě

ROKYCANY - Nemožnost zaparkovat, jednosměrky nutící šoféry objíždět celé centrum, nedostatek přechodů pro chodce, zatím stále neexistující obchvat na trase Rokycany – Hrádek a kvůli přestavbě na kruhový objezd rozkopaná Železná. Takové problémy momentálně trápí Deníkem oslovené účastníky dopravního provozu v Rokycanech.

Jídelny se snaží, hamburgery ale nevaří

ROKYCANSKO - Provozovatelé školních jídelen na Rokycansku se snaží do nich každoročně investovat. Například město Rokycany vydalo na rekonstrukce a modernizaci šesti z celkem sedmi školních jídelen ve své správě od roku 1999 aŽ dosud skoro třicet milionů korun.

Sehnat zubaře je na Rokycansku problém

ROKYCANSKO - Na pětadvacet stomatologů působí podle údajů na stránkách České stomatologické komory na Rokycansku. Z toho čtrnáct v Rokycanech. Na jednoho zubaře tak v okrese, který měl podle dat Českého statistického úřadu v závěru loňského roku 46 762 obyvatel, připadá 1870 pacientů. Jen jedna stomatoložka v Rokycanech je ale podle webu komory schopna registrovat další pacienty.

Počet interrupcí klesá

ROKYCANSKO - Na 471 živě narozených dětí zaznamenali loni statistici na Rokycansku. Stejná statistika ale říká, že dalších 193 těhotenství skončilo potratem, z toho ve 102 případech umělým přerušením těhotenství. Statisticky tak jednadevadesát těhotenství skončilo samovolným potratem.

Nezaměstnanost snížilo jaro

ROKYCANSKO - Zatímco v únoru hledalo na Rokycansku práci 1060 lidí, v březnu zde spadl počet nezaměstnaných na 971 lidí. Míra nezaměstnanosti v okrese tedy znovu klesala – tentokrát ze 3,9 na březnové 3,5 procenta.

Firmy už zaměstnávají desítky cizinců

ROYKACNSKO - Jen 971 uchazečů o zaměstnání a zároveň 510 volných pracovních míst evidoval v březnu rokycanský úřad práce. Ani firmy na Rokycansku tak už nemají příliš na výběr a stále častěji sahají po cizincích z Evropské unie i ze třetích zemí.

Lidé vstupují na přechody často jako ovce

ROKYCANY - Tak jako v celé zemi, ani v Rokycanech nejsou přechody pro chodce zcela bezpečnými místy. Podle okresní policejní mluvčí Jany Tomkové sice okresní statistiky nehod na přechodech k dispozici nejsou, ale někteří lidé tak tyto zebry, usnadňující překonání frekventovanějších silnic, vnímají.

Mílaři z Domažlic měli testy v Rokycanech

ROKYCANY - Málokdo si uvědomí, že ordinace rokycanského lékaře pro děti a dorost Petra Hány obsahuje také lékařskou poradnu pro sportovce.

Firma učí své experty

ROKYCANY - Ve společnosti Hutchinson v Rokycanech právě skončil téměř dvouletý projekt Hutchinson Akademie. Ten podpořil vzdělávání dvaasedmdesáti zaměstnanců firmy, která v okresním městě dává práci sedmi stovkám lidí.

Krádeže a vloupání jsou na Rokycansku časté

Rokycansko - Policie eviduje nejčastěji „nezvané návštěvy“ ve sklepech, autech i bytech.

Lidé vstupují na přechody často jako ovce

Rokycany - Také v Rokycanech si chodci často myslí, že mají absolutní přednost.

Mají politici víc faktů o radaru?

BRDY - Obracet se příště na poslance, které si lidé zvolili, to doporučil účastníkům besedy v Míšově právě končící vládní koordinátor pro komunikaci programu protiraketové obrany Tomáš Klvaňa.

Beseda v Míšově málem skončila

MÍŠOV - Ani rok trvající vysvětlující kampaň k případnému umístění amerického radaru v Brdech nepřesvědčila většinu z necelé třicítky účastníků čtvrteční besedy v Míšově. Právě u této obce, ve vzdálenosti necelých dvou kilometrů, by měl podle rozhodnutí české strany plánovaný radiolokátor stát.

Za riskování v práci platí lidé penězi i zdravím

ROKYCANSKO - Počet pracovních úrazů na Rokycansku rok od roku klesá. Jejich cifra se snižuje i ve výrobních provozech. Právě ty se podle statistiky loni podílely na celkovém počtu hlášených pracovních úrazů v okresu, kde ovšem práce v průmyslu převažuje, téměř dvaapadesáti procenty.

Rokycanský soud zatěžují i stokorunové pře

ROKYCANY - Také Okresní soud v Rokycanech se potýká s nedostatkem administrativního personálu. O jeho problémech jsme hovořili s předsedou tohoto soudu Radovanem Hronkem.

Brdy radar odmítají

ROKYCANSKO - Už 5. května by mohla být podepsána s USA smlouva o umístění radaru v českých Brdech. Většina obyvatel z okolí vojenského újezdu, kde by měl radar stát, s tím ale nesouhlasí. I po více než rok trvající kampani mají obavy o své zdraví a připomínají také bezpečnostní rizika.

Klvaňa zve na besedu v Míšově

ROŽMITÁL/MÍŠOV - Diskusemi s občany z okolí Vojenského újezdu Brdy se rozloučí se svým ročním působením v roli vládního koordinátora pro komunikaci programu protiraketové obrany Tomáš Klvaňa.

Na Rokycanském festíku zahraje Tleskač

ROKYCANY - Už v sobotu se od 17.30 hodin uskuteční v rokycanském hudebním klubu Kasíno třetí ročník multižánrového Rokycanského festíku. Hlavní hvězdou večera bude plzeňská špička české ska scény – kapela Tleskač.

Lidé nalezli tři zajíčky

ROKYCANY - Hned tři mláďata zajíce přinesli lidé o Velikonocích do rokycanské záchrané stanice živočichů. Podle odborníků to sice mysleli dobře, nicméně udělali obrovskou chybu.

Veřejné záchodky chtějí mít i v Hrádku

ROKYCANSKO - Jen s obtížemi najdou návštěvníci Rokycan jediné městské veřejné záchodky. Ty se skrývají za průchodem mezi Masarykovým a Malým náměstím. Dostupné jsou ve všední dny od sedmi do devatenácti hodin, v sobotu jen do třinácti. Další možnost nabízí v okresním městě vlakové nádraží.

Voda bude od dubna dražší

ROKYCANY - Místo 49,60 Kč zaplatí od dubna odběratelé v obcích Vodohospodářského sdružení Rokycanska (VSR) za kubík vodného a stočného 53,61 koruny. Cena vody tak meziročně vzroste o osm procent. Uvedl to rokycanský starosta Jan Baloun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT