Zatímco u některých jiných modelů faceliftované provedení od toho původního prakticky nerozeznáte, v případě Renaultu Clia je to jinak. Nová je maska chladiče s kostičkovanou výplní a novým logem, zásadně se také změnila světla pro denní svícení. Nyní začínají hned pod hlavními světlomety a procházejí celým nárazníkem až téměř k jeho spodnímu okraji. Jsou tvarované tak, aby tvořily polovinu tradičního loga Renaultu - tedy diamantu.
I tyto detaily si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.
Jde o nové designové pojetí této tradiční značky a brzy ho uvidíme také na dalších chystaných vozech. Uvnitř se nic (s výjimkou materiálů, které jsou teď ekologičtější) zásadního nezměnilo. Snad jen to, že třeba také nejlevnější verze mají teď digitální přístrojový štít. Představitelé Renaultu slibují, že ani v minulosti se nic nezmění na myšlence konstruktérů ponechat všechny důležité funkce vozu ovladatelné pomocí klasických tlačítek a koleček.
Nové Clio v jízdě si můžete prohlédnout na tomto videu:
Nové Clio se bude nabízet se třemi motorizacemi, přičemž tou základní je litrový tříválec s výkonem 91 koní, následuje upravená varianta téhož agregátu, která při spalování ropného plynu LPG nabídne k využití až sto koňských sil. Jelikož má auto dvě nádrže, může řidič po naplnění obou počítat s dojezdem až 1100 kilometrů bez nutnosti tankovací zastávky.
Navíc, a to je při opět rostoucích cenách klasických ropných paliv velmi zajímavé, díky spotřebě kolem sedmi litrů LPG (a ceně tohoto paliva pod 15 Kč za jeden litr) lze s tímto autem jezdit s nákladem jedné koruny na kilometr.
Vrcholnou variantou pak je hybridní verze se 145 koňskými silami. V tomto případě prý konstruktéři dále zapracovali na sladění převodovky s jednotlivými módy motoru. Tedy, když se mění elektrický režim ve spalovací a naopak. To jsem zatím vyzkoušet nemohl, ale brzy budu mít příležitosti.
Zatím jsem si na tři desítky kilometrů dlouhé trase vedoucí po Praze a jejím bezprostředním okolí osahal základní verzi vozu s motorem výhradně na benzín. Agregát je spojený s šestistupňovou manuální převodovkou. Takové auto je k mání od 383 tisíc Kč.
Základ na plechových kolech
Hned od prvních kilometrů jsem byl spokojen s tichým a kultivovaným chodem motoru. Auto také umí velmi solidně tlumit nerovnosti a potěší chuť stáčet se do oblouků. Hodnotit spotřebu na kopcovité trase ve velmi hustém provozu se moc nedá, ale přesto ji uvedu: V cíli palubní počítač ukázal průměr 7,2 litru.
Ani základní výbava (celkem Renault u nového Clia nabízí tři) není rozhodně ochuzená. Zákazník tak získá bez příplatku manuální klimatizaci, parkovací senzory, LED, elektricky ovladatelná a sklopná vnější zpětná zrcátka, zmíněný digitální přístrojový štít a další, tentokrát sedmipalcový středový multimediální displej.
Prostřední výbava Techno, za kterou se připlácí padesát tisíc korun, přidává k výše uvedeným prvkům například automatickou klimatizaci, zadní parkovací kameru, přední loketní opěrku, bezklíčkové startování a odemykání, ambientní osvětlení a místo na plechových jezdí v tomto případě nové Clio na kolech s disky z lehké slitiny.
Variant Esprit Alpine, která fakticky nahrazuje R.S Line, přihazuje dále třeba sportovní sedačky, větší displeje, systém pro sledování mrtvého úhlu, automatické přepínání dálkových světel, adaptivní tempomat, hliníkové pedály a několik dalších prvků. Se základním motorem už ale pak takto vybavené Clio vyjde přinejmenším na 493 000 Kč.
Všechny motory jdou kombinovat se všemi stupni výbav. Jedinou výjimkou je nemožnost získat verzi Esprit Alpine s motorem na LPG.
Renault slibuje, že zájemci by na vůz, který si přesně naspecifikují, neměli čekat déle než nějaké dva až tři měsíce. Navíc bude hned od začátku září k dispozici široká škála skladových aut.