„Možnost vloupání nelze úplně vyloučit, proto je důležité, aby majitelé svůj dům či byt řádně zabezpečili. Zejména, aby věnovali zvýšenou pozornost vstupním a balkónovým dveřím, oknům a dalším místům, kterými by mohl pachatel vniknout do objektu,“ uvedla policejní mluvčí Jana Tomková.

Podle Tomáše Šacha z rokycanského zámečnictví Šach a Hoda, které má zakázky nejen na území našeho regionu, jsou majitelé domků i bytů v dnešní době opatrnější. „Zamykají vchodové dveře u bytovek, mají už většinou na vstupních dveřích bezpečnostní zámky nebo si dávají celé bezpečnostní dveře. Nezapomínají ani na sklepní kóje, kde si nechávají dát mříže,“ popsal Šach, který zvláště rodinám s dětmi či seniorům radí nainstalovat na dveře řetízek a panoramatické kukátko.

Přesto, že mírně klesá také počet vloupání do rekreačních objektů, policisté doporučují i tady toto riziko nepodceňovat a dodržovat důležitá preventivní opatření stejně jako u rodinných domů. „Pachatelé si totiž vybírají zejména odlehlé a nezabezpečené objekty, ke kterým se dá dobře zajet vozem,“ upozornila mluvčí.

Za loňský rok evidují policisté na Rokycansku 14 případů vloupání do rodinných domů, v roce 2006 jich bylo 19, v roce 2005 dokonce 26.