Kempování v Česku patří tradičně k nejlevnějším způsobům, jak aktivně prožít léto. Ale i týden ve spartánských podmínkách může v případě atraktivních lokalit a nejžádanějších termínů pořádně provětrat rodinný rozpočet.

Vodáci už mohou do lodi až s půl promile alkoholu. Ilustrační snímek
Dvě piva a hurá do lodi? Už bez pokuty. Začala platit nová pravidla pro vodáky

Vloni se náklady na ubytování čtyřčlenné rodiny pod stanem pohybovaly nejčastěji okolo 3,5 tisíce korun. Letos je to o pětistovku více, což zhruba odpovídá inflaci.

Ke zdražení přistoupila drtivá většina provozovatelů. Patří mezi ně i Dušan Čížek z Autokempu Višňová na Křivoklátsku. „Malinko ceny stouply, ale nijak rapidně. Třeba ubytování v karavanech se ani nezvedlo, auto se zdražilo o deset korun, platba za osobu také,“ upřesnil Čížek.

Pozor na poplatky

Jeho tábořiště přesto patří mezi ta levnější. Za dospělého se zde platí 60 korun, za dítě polovinu, za stan 60 až 90 korun, za karavan stovka a za obytné auto 150 korun. Průměry z více než stovky kempů zahrnutých do srovnání činí 105 korun za dospělého, 73 korun za dítě, 120 korun za stan a 280 korun za karavan včetně elektrické přípojky.

Chorvatsko láká na krasnou přírodu a teplé počasí. Ilustrační snímek
Kam na dovolenou? Lidé si připlatí v Maďarsku či Chorvatsku, draho bude i doma

Dospělí navíc musejí počítat s poplatkem v obci neboli turistickou taxou za každou noc. Bývá to většinou dvacetikoruna, někde však i výrazně víc. Například v Rožnově pod Radhoštěm radnice stanovila sazbu 50 korun na hlavu a den, což při pobytu čtyř dospělých znamená 1 400 korun navíc.

Jestliže při pobytu pod stanem se ceny pro rodinu pohybují od dvou do sedmi tisíc za týden, v případě ubytování v chatkách je rozptyl mnohem širší. Například v autokempu Lužany u Jičína je čtyřlůžková chatka na týden k mání jen za 5 tisíc korun. Na mnoha tábořištích to ovšem jsou pěticiferné částky – kemp Jenišov na břehu Lipna si za chatku pro čtyři osoby účtuje 15 tisíc korun.

Covidu navzdory

Podle údajů Českého statistického úřadu v zemi vloni fungovalo 579 komerčních tábořišť. To je dokonce o něco více než v roce 2019. Pandemie koronaviru, která v penzionech a v hotelech v letech 2020 a 2021 srazila počty hostů téměř o polovinu, se na návštěvnosti kempů prakticky neprojevila. A vloni už byla celková čísla rekordní.

Egypt je i přes útok žraloka v letovisku Hurghada vyhledávaným cílem turistů. Ilustrační snímek
I po útoku žraloka je o Egypt velký zájem, některé zájezdy dokonce zlevňují

Nejvíce nocí pod stanem či v karavanu lidé vloni strávili na Brněnsku, Českokrumlovsku a na Trutnovsku. V mezinárodním srovnání vede Nizozemsko, kde na kempy připadá více než 23 procent placených přenocování. Česko je v oblibě táboření zhruba na evropském průměru, ve východní Evropě včetně Slovenska je kempování populární daleko méně.