Karlovarský kraj: 

Ve Skalné připravili dožínky
Kdy: 10. září od 10 hodin
Kde: Skalná 

Proč přijít: Ve Skalné se bude slavit. Ukázky starých řemesel, výpěstky zahrádkářů, prodej farmářských výrobků, spanilá jízda traktorů i tradiční občerstvení, to vše bude k vidění na Skalenských dožínkách. „Zveme všechny zájemce na tradiční akci, na které si užijí celý den zábavy,“ uvedl jeden z organizátorů Martin Sandner. „Pro návštěvníky bude připravena například spanilá jízda traktorů po obci a výstava výpěstků našich zahrádkářů. Ten, kdo přijde, bude moci také ochutnat buchty a koláče s různými náplněmi, které na dožínky připravily Skalenské ženy,“ doplnil. Pro návštěvníky bude připravená také prohlídka muzea historické zemědělské techniky, kde příchozí mohou obdivovat například nejstarší historický traktor Svoboda z roku 1935, chybět ale nebudou ani nové exponáty. 

V Krajince poteče pivo proudem

Nabídka piva, jídla, hudby a zakončení v podobě DJ's show dvou umělců i s hudebními nástroji. Tak bude vypadat Festival piva v Chebu. Uskuteční se v areálu Krajinky, a to v sobotu 10. a v neděli 11. září. V sobotu je začátek od 12 hodin, v neděli pak od 13 hodin.

V Třebeni budou slavnosti

Kam v sobotu? Vydejte se na slavnosti obce Třebeň s názvem Babí léto. Akce se uskuteční od 16.30 hodin v parku u třebeňského rybníka. V průběhu odpoledne vystoupí rocková kapela Gridery Kraslice, country zazní v podání Jedeme dál z Horního Slavkova a pop zahraje skupina Šarkáni.

Vary rozzáří barevná světla

V pořadí už 7. ročník Festivalu světla se uskuteční v centru Karlových Varů. Jedná se o jednu z nejzajímavějších akcí podobného druhu v České republice. Přijďte si prohlédnout nasvícené památky, jak jste je ještě nikdy neviděli. Hra barev a světla vás okouzlí. Akce se uskuteční dnes a zítra od 21 hodin.

Připomenou si život horníků
KDY: 10. září od 10 hodin KDE: Sokolov

Celodenní zábavná akce pro všechny je připravena v Sokolově. Město opět uctí hornickou historii a oslaví Den horníků, a znovu i s průvodem hornických měst. Oslavy se uskuteční zároveň na třech místech. Budou to náměstí Budovatelů, Staré náměstí a volnočasový areál Bohemia. Na náměstí se představí například kapela Lucie revival.

Prohlédnou si rašeliniště
KDY: 10. září od 10 hodin KDE: Přebuz

Ojedinělou možnost navštívit jedno z nejzachovalejších rašelinišť v Krušných horách budete mít v Přebuzi na Sokolovsku. Uskuteční se tu naučná vycházka. Sraz všech zájemců je na lesním parkovišti pod Vysokým vrchem.

V hlavní roli budou deskové hry
KDY: 10. září od 10 hodin KDE: Sokolov

Vyzkoušejte si zábavné hry, které znáte nejen z dětství. Zahrajte si člověče, nezlob se, prší a další hry. Pamatujete si na oblíbenou hru dostihy a sázky? Přijďte si vyzkoušet, jestli jste dodnes nic nezapomněli. A které deskové hry máte doma schované ve skříni? Přineste je ukázat a představit ostatním. Akce se uskuteční v prostorách Městské knihovny Sokolov.

Návštěvníci si vyzkouší i řídit autobus
KDY: 10. září od 10 hodin KDE: Karlovy Vary

Dopravní podnik Karlovy Vary otevře své zázemí a nabídne veřejnosti mnoho zážitků. Den otevřených dveří je již tradiční akcí karlovarského dopravního podniku. Připraven bude opět bohatý program, který nechá veřejnost nahlédnout do areálu ve Sportovní ulici. Program, který bude zahájen v deset hodin dopoledne, nabídne řadu zážitků pro celou rodinu. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet řízení autobusu bez nutnosti řidičského průkazu skupiny D, prohlédnou si zázemí dispečinku, zkušebnu brzd a v opravárenských dílnách uvidí i výměnu autobusové pneumatiky. Dále pak bude k vidění odtahový vůz v akci. Chybět nebude ani autovláček nebo dětská dílnička Lázeňských lesů Karlovy Vary. Samozřejmostí bude i odborný výklad.

Oslaví výročí povýšení na město
KDY: 10. a 12. září KDE: Kraslice

Výročí 650 let od povýšení na město císařem Karlem IV. se oslaví v Kraslicích. Oslavy se tam uskuteční 10. a 12. září. Hned 10. září se můžete těšit na galavečer. Od 18 hodin tu začne koncert Doležalova kvarteta ve velkém sále domu kultury a literární pásmo Kraslice v historii. V pondělí 12. září bude akce pokračovat od 19 hodin v domě kultury divadelním představením Třetí prst na levé ruce. Vstupenky lze již nyní zakoupit v KIC Kraslice. Cena vstupenky je 100 korun. Během večera se dozvíte zajímavé informace o historii města, o tom, jakým problémům muselo v minulosti mnohokrát čelit.

V Ostrově se otevírá nové pohybové studio

Pro všechny, kteří chtějí udělat něco pro své tělo, otevře v pátek nové pohybové studio Flow v Ostrově na Karlovarsku. Pod profesionálním vedením fyzioterapeutky Lenky Geierové a dalších lektorek si tu můžete vyzkoušet kompenzační cvičení DNS pro sportovce, relaxační cvičení pro ženy, jógu, powerjógu, ale i cvičení pro seniory nebo klienty s roztroušenou sklerózou. V nabídce jsou také ranní lekce, tanec pro ženy, workshopy a semináře. Studio Flow najdete v ulici Halasova 625. Slavnostní otevření se koná 9. září od 16 hodin. 

Plzeňský kraj: 

Památky lákají na mimořádné akce
Kdy: 10. - 18. 9.
Kde: západní Čechy

Do letošních Dnů evropského dědictví se zapojí řada památek po celých západních Čechách. Pro zájemce budou během dvou zářijových víkendů (10. a 11. 9. a 17. a 18. 9.) připraveny speciální prohlídky a otevřeny prostory, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné.

Národní zahájení celé akce, letos s tématem Udržitelné památky, se uskuteční v Chebu. Slavnost s předáním ocenění Nositelé tradice lidových řemesel řemeslníkům zahájí zítra průvod Jana Lucemburského v 10.00 hodin. Celodenní historické slavnosti k 700. výročí zástavy Chebska českým králům nabídnou pestrý program na náměstí, na chebském hradě i pod ním, v Krajince.

Už o tomto víkendu připravil mimořádné prohlídky například selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci. „Jedná se o prodloužené a obohacené prohlídky, kdy projdeme celý areál včetně všech objektů, jež na selském dvoře U Matoušů máme. Během prohlídky více pronikneme do tajů hospodářství na Plzeňsku, dozvíte se například, kde ležela pole, která patřila ke statku, krátce nakoukneme z brány i na náves,“ láká správce Martin Kolovský. Prohlídka začíná vždy v daný den od 13.30.

V klášteře Plasy bude zítra a v neděli mimořádně zpřístupněna Hodinová věž. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost prohlédnout si budovu barokní sýpky s vloženou raně gotickou patrovou kaplí, nad níž se do výšky 47 metrů tyčí věž. Ta ukrývá monumentální hodinový stroj z roku 1686, který se dosud denně natahuje ručně. Prohlídky v oba dny začínají v 11.30.

V zámeckém parku v Horšovském Týně se zítra můžete vydat na příjemnou a nenáročnou stezku Královskou roklí, kterou oživí hrané scénky z návštěvy Vilemíny Zaháňské a Klemense Metternicha u Ferdinanda Trauttmansdorffa. Začátky procházek jsou ve 13, 15 a 17 hodin. Do interiérů zámku se pak mohou zájemci podívat příští sobotu. Kompletní přehled zapojených památek a akcí najdete na historickasidla.cz. 

Naučí lidi poskytnout první pomoc
KDY: 11. září od 10 hodin
KDE: Klatovy

V neděli se bude konat akce na oslavu Světového dne první pomoci. Oblastní spolek Českého červeného kříže v Klatovech pro vás připravil bohatý program, jehož součástí budou ukázky resuscitace a první pomoci, hry a soutěže pro děti nebo měření tlaku zdarma. Dozvíte se, i jak správně postupovat například při dopravní nehodě. Přítomných zdravotníků se můžete zeptat na cokoliv. Akce se bude konat do 15 hodin na prostranství před sídlem ČČK v Klatovech.

Letní festival zakončí country koncert
KDY: 9. září KDE: Plzeň

Prostor U Zvonu v centru Plzně žil přes léto kulturou díky festivalu, který připravovala Západočeská galerie v Plzni ve spolupráci s Pivotečkou. Dnes od 19 hodin ho uzavře koncert, na němž zahraje country kapela Duo my tři. Koncert lze doplnit zhlédnutím open-air výstavy ukrajinské lidové malířky a přední představitelky naivního umění Marie Prymačenko, která přežila současnou válku díky digitalizaci.