„Odkud jsme? Asi bych to ani neměl vyslovovat: z Moravskoslezského kraje, místa, kde je toho teď nejvíce,“ usmál se čtyřicátník. S partnerkou si šli zrovna prohlédnout Svatojánský most.

„Zdrželi bychom se i déle, ale už nemáme prostor. Viděli jsme Bouzov a Javoříčské jeskyně. Do Litovle se určitě vrátíme. Ne, nebojíme se! Je absurdní stigmatizovat místa, kde někdy bylo nákazy více než jinde. Vir tady je a bude. Čím dříve se s ním naučíme fungovat, tím lépe pro nás. I turistický ruch,“ je přesvědčen návštěvník.

Turisté si zvykají na nové ochranné sítě, které tam 17. června 2020 umístili pracovníci českého a polského Krkonošského národního parku.
Ochranné sítě na Sněžce zabraly. Turisté by je uvítali i na jiných místech

Podobně to vidí i turisté z Chocně, kteří právě poobědvali v restauraci na náměstí. „Vracíme se domů z dovolené na Moravě. Jen projíždíme. V Litovli jsem kdysi pracoval v pivovaru, tak jsem chtěl město ukázat synovi, spojili jsme to s obědem. Koronavir? Zítra bude třeba u nás,“ reagoval zhruba padesátník, když na vozidle zkontroloval držák s upevněnými bicykly.

Takto smýšlejících turistů je však zřejmě podstatně méně, než by si místní podnikatelé v cestovních ruchu přáli. Situace je však podstatně lepší než před dvěma měsíci, kdy Ministerstvo zdravotnictví povolilo obnovení provozu jejich penzionů.

„Vloni byly červenec i srpen vyprodány. Nyní, v červenci jsme na padesáti procentech. Srpen se pomalu plní, volno máme stále z třiceti procent,“ hodnotila provozovatelka Mlýnice Petra Mrázová.

Na návštěvě ve světoznámé porcelánce v německé Míšni.
Dvojí krása německé Míšně: městská i porcelánová

Zájemci o Litovelsko však stále volají a zajímají se o volné termíny. „Litovel a okolí mají co nabídnout. Olomoucký kraj vyhlásit podporu turismu, po které se cestovatelé také ptají. Situace se den za dnem zlepšuje, ale stále je poznamenaná koronavirem. Jistě nejen v Litovli,“ uvedla.

S virem se naučili žít 

O přetrvávajících obavách části turistů z Litovelska je přesvědčen i Petr Rosík z penzionu U Mlýna.

„V dubnu a květnu lidé všechny rezervace zrušili s tím, že se nás bojí. Obsazeno je nyní proti loňsku zhruba třicet procent. Přitom nové případy koronaviru tady nejsou a nová ohniska jsou úplně jinde v České republice. Lidé by si měli přestat myslet, že koronavirus zmizí. V Litovli, kde jsme si tím prošli, už s tím umíme žít. Jedu někam, kde je nákazy zrovna více? Vezmu si roušku a dbám na odstup od ostatních, pokud vstupuji do uzavřeného veřejného prostoru,“ poukazoval.

Turistický ruch v oblasti Pradědu
Koronavirová pravidla dělí Praděd: Na Barborce s rouškou, na Kurzovní bez

Podle starosty Viktora Kohouta nálepka městu uškodila. „Že lidé letos plánovali dovolenou v tuzemsku? Rozhodně ne v Litovli. Penziony, muzeum, informační centrum, návštěva věže, všechno to potvrzuje. Internát? Přes léto byl vždy obsazen skupinami zájemců o levné ubytování. Letos nula. Zájezdy? Nic. Celkově jedeme tak na jednu třetinu. Vidět je to nejen v centru města, ale i v Litovelském Pomoraví, kde nám zatopili komáři,“ hodnotil půlku prázdnin.

Nižší návštěvnost eviduje i vyhledávaný koupací biotop. „Nejen kvůli počasí. Jsou i krásné, slunečné dny, ale koupaliště navštívilo jen dvě stě sto padesát lidí za den. Jindy to byl tisíc. Biotop přitom v minulých letech o prázdninách drželi návštěvností právě přespolní, turisté,“ líčil Kohout.

Svatý kopeček v Mikulově.
Jižní Morava láká turisty. Atraktivnější jsou podle průzkumu už jen jižní Čechy

Kromě památek a okolní přírody mohou Hanácké Benátky nabídnout celou řadu zajímavostí. Například exkurze v pivovaru. Ten je však letos v červenci pro veřejnost uzavřen. „Denně odpovídám na dotazy. Exkurze pro veřejnost jsou pozastaveny. Škoda. Turisté mohli mít roušku, omezit jsme mohli skupinky,“ pokrčila rameny Radka Navrátilová z návštěvnického centra pivovaru.

Podle jeho vedení nyní nelze muzeum a minipivovar otevřít pro veřejnost z důvodu preventivních hygienických opatření vzhledem k současné epidemiologické situaci.

Nedaleké jeskyně jsou hitem

Naopak mimořádnému zájmu se v červenci těší nedaleké Mladečské jeskyně. „Zatím počítáme minimálně o tisíc návštěvníků více než minulý rok v červenci. Počasí nepřeje koupání, tak jsme v kurzu. Koronavir nekoronavir,“ usmívala se vedoucí Správy Mladečských jeskyní Drahomíra Coufalová.