Od pondělí slovenská policie v souvislosti s dřívějším rozhodnutí vlády začala na vybraných hraničních přechodech kontrolovat, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země či splnění podmínek na uplatnění výjimky z karantény. Menší hraniční přechody ubyly zavřeny.

Před dovolenou si nejdříve u internetu pečlivě prostudujte podmínky pro vstup do cílové destinace a k samotnému odbavení přijďte včas, raději tři hodiny předem.
PŘEHLEDNĚ k dovolené: Pozor na vstupní formuláře, kontroly jsou důkladné

"Přitvrzení proticovidových opatření na slovenské straně hranic způsobuje v pohraničí nemalé komplikace. Naše vlády jsou v kontaktu. S mým slovenským kolegou Ivanem Korčokem jsme se dohodli, že předložíme seznam nejpalčivějších problémů, které nastaly a je nutné je řešit," napsal na twitteru český ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

"Tam, kde je to možné, zejména na velkých silničních přechodech, bude vytvořen co největší možný počet jízdních pruhů, přičemž jeden bude určen pro očkované osoby," uvedla Bárdyová.

Zpřísnění pravidel 

Zatímco v současnosti turistům při cestách na Slovensko z Česka a z dalších asi čtyř desítek zemí stačí potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, od pátku se karanténě vyhnou cestující, kteří byli očkováni proti covidu-19. Výjimka z karantény bude platit pro některé profese či pro tranzit cestujících přes Slovensko.

V přechodném období se karanténě vyhnou i ti neočkovaní lidé, jež přes hranice dojíždějí za prací. Zpřísnění režimu na hranicích Bratislava zdůvodnila snahou zamezit šíření nakažlivější koronavirové mutace.

Lidé se sluní na pláži. Ilustrační foto
Změny na mapě cestovatele: Španělsko bude červené, šest zemí si polepší

Slovenská policie po poledni informovala, že policisté na hranicích odbavují cestující průběžně. Upozornila ale na možnost zdržení hlavně ráno a odpoledne. V pondělí se vytvářely kolony na dálničním slovensko-maďarském hraničním přechodu Čunovo/Rajka u Bratislavy.

Podle slovenských médií v pondělí protestovalo asi 300 lidí na hraničním přechodu s Českem Vrbovce/Velká nad Veličkou proti jeho uzavření pro dopravu. Jde o jeden z menších hraničních přechodů, které vláda uzavřela v zájmu jednodušší kontroly osob překračujících hranice.

Přezkoumání vyhlášky

Expremiér Robert Fico ohlásil, že jeho strana sbírá podpisy pod návrh, aby ústavní soud přezkoumal vyhlášku hlavního hygienika, na jejímž základě nebude karanténa při vstupu na Slovensko vyžadována zejména od cestujících očkovaných proti covidu-19. Fico tvrdil, že vyhláška je v rozporu s ústavou, podobné povinnosti lze podle něj zavést jen zákonem.

Cestující v rouškách na letišti v Praze
Řada pojišťoven pojistí Čechům léčebné výlohy s covidem i v rizikových zemích

Zmínil rovněž, že podle ústavy má každý slovenský občan právo na svobodný vstup do země. Opozice během dřívější silné vlny koronavirové infekce neuspěla u ústavního soudu s návrhem na zrušení tehdy platného nouzového stavu stavu a zákazu vycházení.