Jaipur založil v roce 1727 mahárádža Saváí Džaj Singh. Barvu, která město proslavila po celém světě, ale dostalo později. Jak uvádí web Infoglobe.cz, nechal v roce 1876 vymalovat celé město růžovou barvou mahárádža Ram Singh, aby tak velkolepě přivítal prince z Walesu, při jeho návštěvě Indie. Růžová barva byla totiž tradičně spojená s pohostinností. Překvapený princ označil město jako „ pink city“, což se rychle ujalo a pro Jaipur to znamenalo zachovat barvu staveb už navždy. Ostatně na obnovu a barvení nemovitostí tu lidem pravidelně přispívají.

Nejznámější a nejobdivovanější památkou v centru historického jádra města je růžová pískovcová fasáda paláce Hawa Mahal. Palác větrů byl podle webu Infoglobe.cz postaven pro královské princezny, aby se v maharadžově harému nenudily a mohly tajně sledovat dění na ulici prostřednictvím mřížek desítek miniaturních oken v paláci, aniž by přitom byly viděny. Dokonalá konstrukce oken navíc umožňovala neustálé proudění vzduchu.
Observatoř na seznamu UNESCO
Observatoř Jantar Mantar, kterou nechal v první polovině 18. století vybudovat zakladatel města maháradža Džaj Singh, je největší starobylá observatoř na světě. Díky vládcově touze po vzdělání tu můžeme dodnes obdivovat obří sluneční hodiny, měřidla času a poloh hvězd v observatoři, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Své cestovatelské zážitky z tohoto místa popsal na webu Miroslav Geisselreiter slovy: „Místo, které mi nejvíce utkvělo v paměti v samotném Džajpuru, je Jantar Mantar. Jedná se o velkolepou astronomickou observatoř, která byla dokončena v roce 1734. V tomto nádherném komplexu můžete najít 19 různých astronomických objektů, které jsou schopny měřit čas nebo předpovídat různé typy zatmění. Celý komplex a jeho důležitost dokládají pak největší sluneční hodiny na světě. Uvnitř observatoře jsem strávil víc než dvě hodiny, protože jsem se nemohl „nabažil“ toho, jak je možné, že lidé vynalezli tak úžasné astronomické pomůcky už stovky let zpátky.“
Vodní palác zachránili
Kromě městských paláců City Palace, což je rozhlehlý areál, skládající se z několika palácových komplexů, nádvoří a zahrad, stojí rozhodně za vidění také palác Jal Mahal, nacházející se uprostřed jezera Man Sagar. Vodní palác postavený z červeného pískovce je stavba, která svou vznešeností rozhodně uchvátí každého návštěvníka.
Palác má ve skutečnosti pět podlaží, z nichž nad hladinu jezera ční pouze dvě, spodní jsou zaplaveny vodou. V rozích paláce se nachází čtyři věže. Původně palác sloužil maharádžovi jako místo pro společenské akce a lov ptáků, nikoliv jako obytné sídlo.
Po dlouhých letech, kdy opuštěný chátral, byla vodní ploše navrácena její původní podoba a v roce 2008 byla dokončena i obnova samotného paláce včetně náročných dekoračních prvků a mozaiky, na kterých tým řemeslníků pracoval celý rok.
Pevnost jako hlavní turistická atrakce
Ujít si rozhodně nenechte ani památky jako je Birla Mandir. Birla Mandir je hinduistický chrám, postavený výhradně z bílého mramoru, který láká nejen turisty, ale i místní poutníky.
Pevnost Amber Fort, původní sídlo mahárádži, se nachází 11 kilometrů od centra Jaipuru. Jde o velkolepý rozlehlý komplex hradeb s řadou bran. Pevnost postavená z červeného pískovce a mramoru pochází z 15. století a kombinuje hinduistickou a muslimskou architekturu. Jde o hlavní turistickou atrakci v Jaipuru.
Na vrcholcích kopců, obklopujících Jaipur se vyjímá Tygří pevnost, nabízející pohled na celé město, rozkládající se v údolí.
Při procházkách ulicemi Růžového města nezapomeňte také ochutnat místní lahůdky a prohlédněte si koberce, šperky a šály, kterými je Jaipur proslulý.