Maďarské jezero u stejnojmenného města Hevíz patří mezi celosvětové unikáty. Je totiž největší. Celodenní vstupné vyjde pro dospělého v přepočtu na necelou pětistovku, lze si i koupit levnější tříhodinový lístek.

Kdo neumí plavat, musí si vzít třeba nafukovací kruh. Hloubka je zde totiž od dvou do skoro čtyřiceti metrů.

 Kde se Hevíz a místní lázně nachází

Hevíz se nachází skoro na jihu Maďarska kousek od věhlasného jezera Balaton. Z Bratislavy je to tam autem asi 2,5 hodiny. Jak z Budapešti, tak z chorvatského Záhřebu pak cesta trvá asi dvě hodiny. Do nedalekého městečka Keszthely na břehu Balatonu lze dojet i vlakem.

Jak to vypadá u jezera Hevíz v Maďarsku:

| Video: Youtube

Samotné jezero je pak na okraji městečka Hevíz v rozsáhlém lesoparku. V okolí je podle očekávání dostatek ubytovacích kapacit. Jsou zde i obchody, restaurace, bary a kavárny i vyhlášený trh.

Historie s velkou českou stopou

Jezero Hevíz se skoro na jihu Maďarska nachází od pradávna, oficiálně však začalo být veřejností k léčbě užíváno až koncem 18. století. Tehdy k němu byly postaveny dva objekty s převlékacími kabinami. Pro každé pohlaví zvlášť.

Lázně pomohly i slonici Nelly

Web Hevíz připomenul i zajímavý příběh slonice Nelly z budapešťské zoo z roku 1914. Někdejší cirkusovou hvězdu trápily bolavé končetiny, proto jejího ošetřujícího veterináře napadlo ji pomoci léčivým bahnem a termální koupelí z Hevízu, a to dvakrát denně.

Léčba ji prospívala a slonice se stala místním miláčkem, který každý den dostával i košík lahůdek. Jenže v létě vypukla I. světová válka, a s ní Nellin lázeňský pobyt skončil.

První velký lázeňský boom místa vypukl ve 20. - 30. letech 20. století, kdy v okolí stálo už 7 hotelů, 11 hostinců i 40 vil a přijelo sem ročně asi 16 tisíc hostů. Všemu předcházely úspěšné zvelebovací aktivity majitele lázní Vencela Reischla, což byl původem český pivovarnický sládek od Českých Budějovic, jak připomenul místní web Hevíz.

I během socialismu toto lázeňské místo poměrně vzkvétalo, což mu ostatně vydrželo dodnes. I když areál na první pohled nezáří novotou, zanedbaně rozhodně nevypadá.

Pobýval zde i obávaný terorista Šakal

Hevíz je natolik významné lázeňské místo, že si jeho léčivou moc nenechala ujít řada zajímavých hostů. Jde například hned o několik členů britské královské rodiny, evropsky významných spisovatelů i vědců.

Voda z jezera má blahodárné účinky:

A je tu ještě jedna známá tvář, která se z předchozího výčtu docela vymyká. Jde o Carlose alias Šakala, Interpolem hledaného teroristu mezinárodního formátu z dob Studené války. Nejznámější je jeho návštěva z roku 1984.

„Šakal však tehdy nebyl v Maďarsku a dokonce ani v Hévízu poprvé, už dříve se tu několikrát setkal se šéfem Stasi (Stasi byla hlavní tajná služba a rozvědka Německé demokratické republiky – pozn. red.). Tito hosté byli samozřejmě ubytováni v sanatoriu ministerstva vnitra, které bylo hlídáno i armádou,“ uvedl web Heviz.hu.

Fakta o jezeru Hevíz

Jezero Hevíz je největším termálním jezerem na světě, o čemž svědčí následující údaje:

  • Rozloha činí 4,6 hektarů, tedy 46 350 metrů čtverečních. Na hladinu jezera by se tak vešlo asi šest fotbalových hřišť.
  • Maximální hloubka je 38,5 metrů.
  • Pokud by hypoteticky bylo jezero vypuštěno, díky bohatému zásobování vodou by bylo opět plné za přibližně 72 hodin. Průtok vody totiž činí asi 410 litrů za sekundu.
  • Do jezera vyvěrá voda o teplotě asi 40 stupňů Celsia. Na povrchu se samozřejmě ochlazuje, ale ani v tuhé zimě teplota v jezeru obvykle příliš neklesne ke 20 stupňům Celsia. Koupat se v něm tak lze celoročně i ve venkovní části.

close V zimě se z vody doslova kouří. info Zdroj: Wikimedia Commons, Viktor Belousov, CC BY-SA 3.0 zoom_in V zimě se z vody doslova kouří

Proč je jezero tak léčivé

Voda v Hevízkém jezeře je bohatá na síru, radium a minerály. Jsou v něm i plynné látky, kombinující blahodárné vlastnosti vod uhličitých, sirných, hydrogenuhličitanu vápenatého a hydrogenuhličitanu hořečnatého.

„Mají tak zvláštní léčivé účinky na různé druhy revmatických, pohybových, svalových, nervových onemocnění a gynekologických potíží. Kúra v Hévízu slouží nejen k rehabilitaci, ale také k prevenci, relaxaci a rekreaci. Léčebný účinek vody byl znám již v římských dobách,“ připomenul web 1Hungary.


Nahrává se anketa ...

Co vše žije ve vodě

Jezero Hevíz je plné života, i když se to tak na první pohled nemusí zdát.

„Zavítají sem i divoké kachny, potápky, lysky, vlaštovky, volavky, kormoráni a občas také labutě a ledňáčci. V teplé vodě se daří rybám jako je karas, lín či cejn. Unikátní pak je zde maďarský divoký kapr. Narazit lze i na malé neškodné kraby a užovku podplamatou,“ uvedl web Hevíz.hu.

Ozdobou hladiny jezera pak jsou růžové a fialové květy leknínů.

Jak to v areálu vypadá

Jezero je rozděleno na venkovní a vnitřní část. Ta venkovní představuje oplocené venkovní jezero. Vnitřní část je pak postavena přímo nad hladinou téhož jezera. Koupací část je rozdělena do několika sektorů.

Na rozdíl od venkovní části je zde stále dostatečně teplo, a to včetně vody. Strávit tu tak můžete celý den. Ke koupací části pak náleží šatny, sociální zařízení a ubytovací část.

Důležité je vědět, že areál je postaven nad jezerem, proto zde není upravena ani hloubka dna. Z toho důvodu je nutné, aby návštěvníci byli plavci, nebo měli s sebou cokoliv, co je bude nadnášet – ať už rukávky, nafukovací plavací kolo či koupacího pěnového hada. Kvůli komfortu pobytu v lázních však tyto pomůcky běžně používají i ti, co plavat umějí.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.